wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Maj 2016, Nr 5 (252) |


• Pora na drona? Czy w geodezji zakup bezzałogowca to inwestycja, która ma szansę się zwrócić? • Drony aktualizują PZGiK • Miasta na zdjęciach lotniczych sprzed lat – podróż sentymentalna, ale też narzędzie dla starostów • Odyseja 2025, czyli program realizacji zadań w dziedzinie geodezji i kartografii na lata 2016-25 ...

powrót

Damian Czekaj

Teoretycznie i utylitarnie

Prace nagrodzone w ostatniej, podsumowanej w kwietniu br. edycji konkursu na najlepsze magisterki i inżynierki obronione na kierunku geodezja i kartografia potrafią zaskoczyć poruszaną tematyką. Za przykład niech posłuży chociażby projekt systemu geoinformacyjnego dla pszczelarzy czy praca dotycząca wykorzys­tania szumu cętkowego do klasyfikacji pokrycia terenu.

Ta edycja konkursu była wyjątkowa z dwóch powodów. Po raz pierwszy ocenie poddano nie tylko prace magisterskie, ale również inżynierskie, a także „poluzowano” zasady dotyczące zgłoszeń. Dzięki zmianom w regulaminie wzrosła liczba nadesłanych prac (o czym dalej), ale odbyło się to kosztem rezygnacji z dodatkowej selekcji, co mogło wpłynąć na poziom całego konkursu.

W poprzednich edycjach (ostatnią rozstrzygnięto w 2013 r.) o dopuszczeniu pracy do konkursu decydowały wydziałowe komisje egzaminów dyplomowych, przy czym z jednej uczelni mogły zostać nadesłane maksymalnie trzy magisterki. Tym razem zniesiono limity i – poprzez formularz zamieszczony na stronie wydarzenia – prace do konkursu mogli również zgłaszać sami autorzy bez „błogosławieństwa” wydziału. W zmaganiach brały udział magisterki i inżynierki napisane w języku polskim, obronione w roku akademickim 2013/14 lub 2014/15, które otrzymały ocenę bardzo dobrą.

Do konkursu zgłoszono 56 prac magisterskich (w poprzedniej edycji było ich 17) i 14 inżynierskich. W skład komisji oceniającej – której przewodniczył dr hab. Janusz Walo z Wydziału Geodezji i Kartografii PW – weszło 24 przedstawicieli uczelni wyższych, przedsiębiorstw geodezyjnych i GUGiK-u.

Proces weryfikacji prac składał się z dwóch etapów. W pierwszym 9 zespołów recenzenckich wyłoniło 18 najlepszych prac magisterskich i 4 inżynierskie. Każda z nich w drugim etapie była oceniana przez aż 7 recenzentów. – Taki sposób weryfikacji, w moim przekonaniu, pozwolił na zachowanie obiektywizmu i wybór najlepszych prac – stwierdził dr hab. Janusz Walo i podkreślił, że ocena tak wielkiej liczby inżynierek i magisterek wymagała dużego nakładu pracy i zaangażowania...

Pełna treść artykułu (wraz z listą laureatów) w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS