Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2016, Nr 5 (252) |


• Pora na drona? Czy w geodezji zakup bezzałogowca to inwestycja, która ma szansę się zwrócić? • Drony aktualizują PZGiK • Miasta na zdjęciach lotniczych sprzed lat – podróż sentymentalna, ale też narzędzie dla starostów • Odyseja 2025, czyli program realizacji zadań w dziedzinie geodezji i kartografii na lata 2016-25 ...

powrót

Witold Kuźnicki

Miasta na zdjęciach lotniczych sprzed lat

Portal retromapy.pl zbudowany przez firmę MGGP Aero z Tarnowa umożliwia nie tylko sentymentalną podróż w czasie, ale przede wszystkim jest sprawnym narzędziem dla samorządów do śledzenia zmian w zagospodarowaniu przestrzennym.

Fragment Łodzi w serwisie retromapy.pl
Fragment Łodzi w serwisie retromapy.pl
Treść zdjęć lotniczych zawsze wzbudzała zainteresowanie, choć dawniej dostęp do nich miało głównie wąskie grono specjalistów. Na początku wykorzystywano je przede wszystkim do celów wojskowych, dopiero później cywilnych. Obecnie mają bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach gos­podarki, a dzięki internetowi dostępne są dla wszystkich.

Wraz z rozwojem i popularyzacją systemów informacji przestrzennej coraz częściej samorządy publikują nowo pozyskane ortofotomapy, tak aby były dostępne dla mieszkańców czy przedsiębiorców w możliwie krótkim czasie od nalotu. Jednak w większości przypadków odbywa się to na zasadzie zastąpienia poprzednich danych (np. sprzed dwóch lat) aktualnym materiałem. Internauta niezorientowany w obsłudze systemów klasy GIS automatycznie traci możliwość intuicyjnego porównywania zmian w zagospodarowaniu terenu. Na rynku istnieją rozwiązania, które umożliwiają przełączanie się pomiędzy archiwalnymi ortofotomapami, ale często jest to skomplikowane, czasochłonne i przeznaczone raczej dla fachowców. Ponadto szybkość działania tychże serwisów mapowych pozostawia wiele do życzenia.

Ponieważ dla każdego miasta w Polsce na przestrzeni ostatnich lat wykonano przynajmniej kilka ortofotomap, uznaliśmy, że warto z tego skorzystać i opublikować je wszystkie w internecie. Oprócz kolorowych materiałów pozyskanych w technologii cyfrowej dostępne są bardzo ciekawe czarno-białe zdjęcia lotnicze jeszcze z czasów kamer analogowych. Różnią się rozdzielczoś­cią, często ich jakość może odbiegać od naszych oczekiwań, ale najważniejsze jest to, że zawierają bardzo wartościową informację historyczną. Są żywą scenografią dawnych wydarzeń, reprezentują przestrzeń istniejącą tylko we wspomnieniach naszych rodziców czy nawet dziadków. Najczęściej dane te leżą gdzieś zapomniane lub korzystają z nich tylko nieliczni specjaliści...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS