wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Maj 2016, Nr 5 (252) |


• Pora na drona? Czy w geodezji zakup bezzałogowca to inwestycja, która ma szansę się zwrócić? • Drony aktualizują PZGiK • Miasta na zdjęciach lotniczych sprzed lat – podróż sentymentalna, ale też narzędzie dla starostów • Odyseja 2025, czyli program realizacji zadań w dziedzinie geodezji i kartografii na lata 2016-25 ...

powrót

Witold Kuźnicki

Miasta na zdjęciach lotniczych sprzed lat

Portal retromapy.pl zbudowany przez firmę MGGP Aero z Tarnowa umożliwia nie tylko sentymentalną podróż w czasie, ale przede wszystkim jest sprawnym narzędziem dla samorządów do śledzenia zmian w zagospodarowaniu przestrzennym.

Fragment Łodzi w serwisie retromapy.pl
Fragment Łodzi w serwisie retromapy.pl
Treść zdjęć lotniczych zawsze wzbudzała zainteresowanie, choć dawniej dostęp do nich miało głównie wąskie grono specjalistów. Na początku wykorzystywano je przede wszystkim do celów wojskowych, dopiero później cywilnych. Obecnie mają bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach gos­podarki, a dzięki internetowi dostępne są dla wszystkich.

Wraz z rozwojem i popularyzacją systemów informacji przestrzennej coraz częściej samorządy publikują nowo pozyskane ortofotomapy, tak aby były dostępne dla mieszkańców czy przedsiębiorców w możliwie krótkim czasie od nalotu. Jednak w większości przypadków odbywa się to na zasadzie zastąpienia poprzednich danych (np. sprzed dwóch lat) aktualnym materiałem. Internauta niezorientowany w obsłudze systemów klasy GIS automatycznie traci możliwość intuicyjnego porównywania zmian w zagospodarowaniu terenu. Na rynku istnieją rozwiązania, które umożliwiają przełączanie się pomiędzy archiwalnymi ortofotomapami, ale często jest to skomplikowane, czasochłonne i przeznaczone raczej dla fachowców. Ponadto szybkość działania tychże serwisów mapowych pozostawia wiele do życzenia.

Ponieważ dla każdego miasta w Polsce na przestrzeni ostatnich lat wykonano przynajmniej kilka ortofotomap, uznaliśmy, że warto z tego skorzystać i opublikować je wszystkie w internecie. Oprócz kolorowych materiałów pozyskanych w technologii cyfrowej dostępne są bardzo ciekawe czarno-białe zdjęcia lotnicze jeszcze z czasów kamer analogowych. Różnią się rozdzielczoś­cią, często ich jakość może odbiegać od naszych oczekiwań, ale najważniejsze jest to, że zawierają bardzo wartościową informację historyczną. Są żywą scenografią dawnych wydarzeń, reprezentują przestrzeń istniejącą tylko we wspomnieniach naszych rodziców czy nawet dziadków. Najczęściej dane te leżą gdzieś zapomniane lub korzystają z nich tylko nieliczni specjaliści...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS