wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Kwiecień 2016, Nr 4 (251) |


• Dlaczego należy zlikwidować licencje na materiały z zasobu? Czyli życzeniowe przepisy w zderzeniu z rzeczywistością • Kosmiczne możliwości – o znaczeniu i rozbudowie Centrum Geomatyki Stosowanej WAT opowiada Grzegorz Nykiel • Kto da mniej?! Nowy kanał sprzedaży usług geodezyjnych • Trzeba zmienić procedury dotyczące ...

powrót

Małgorzata Kwiecińska

Szkolenia, warsztaty i trening

Formy wspierania rozwoju zawodowego. Część 2. Wiele osób nie ma świadomości, iż rola specjalisty obejmuje współcześnie nie tylko technologię, czyli kompetencje „twarde”, ale również tak zwane umiejętności biznesowe, na które składają się takie kategorie, jak rozwiązywanie konfliktów czy asertywność. Analizy prowadzone przez środowiska naukowe wskazują, że eksperci z branży technicznej szczególnie cierpią na deficyty tego rodzaju kompetencji lub niedostatecznie wykorzystują je w pracy.

W dobie dynamicznego postępu coraz częściej słyszymy, że trudno jest odnaleźć się na rynku pracy. Problem z dopasowaniem do wciąż zmieniających się warunków dotyczy zarówno młodych absolwentów szkół wyższych, dopiero wchodzących na ten rynek, o czym świadczy wysoka stopa bezrobocia w tej grupie, jak i osób z dłuższym stażem i większym doświadczeniem. Ci pierwsi wciąż stykają się z ofertą edukacyjną niedostosowaną do współczesnych potrzeb. Programy nauczania nie uwzględniają bowiem tego, że na zdobycie pracy obecnie coraz większy wpływ mają kompetencje psychospołeczne, a przy decyzji o zwolnieniu lub utrzymaniu stanowiska mają one często znaczenie wręcz rozstrzygające. Mamy więc wykwalifikowanych młodych fachowców, którzy nie wiedzą, jak nawiązywać relacje biznesowe lub w jaki sposób promować swoje usługi.

W grupie z bogatym doświadczeniem zawodowym problem ten może być jeszcze dotkliwszy. Młodzi bowiem już na początku swojej drogi przekonują się, że dyplom uczelni wyższej to często o wiele za mało, by dostać wymarzoną posadę. Starszym natomiast trudno zrozumieć, dlaczego w pewnym momencie, po w pełni satysfakcjonującym etapie, dochodzi się do punktu, w którym dotychczasowy poziom realizacji całego pakietu obowiązków zawodowych okazuje się niewystarczający do osiągania kolejnych sukcesów.

Dlaczego w ogóle dochodzi do takich sytuacji? Okazuje się, że nie wykształciliśmy jeszcze nawyku stałego podnoszenia swoich kwalifikacji, szczególnie tych niezwiązanych bezpośrednio z wykonywaniem zawodu.
Uświadomienie sobie istoty tego problemu jest pierwszym i jednocześnie najważniejszym krokiem do jego rozwiązania, ponieważ nakierowuje na możliwość skorzystania z profesjonalnego wsparcia. Dobra wiadomość jest bowiem taka, że umiejętności miękkie, podobnie jak twarde, możemy rozwijać i doskonalić poprzez różnego rodzaju formy szkoleniowe, z których część branż z powodzeniem korzysta już od wielu lat – jest to inwestycja w rozwój przede wszystkim trzeciego (idąc od dołu) poziomu piramidy Diltsa, czyli sfery umiejętności. Tylko jak właściwie wygląda takie szkolenie i jak odnaleźć się w gąszczu proponowanych ofert?...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS