wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Kwiecień 2016, Nr 4 (251) |


• Dlaczego należy zlikwidować licencje na materiały z zasobu? Czyli życzeniowe przepisy w zderzeniu z rzeczywistością • Kosmiczne możliwości – o znaczeniu i rozbudowie Centrum Geomatyki Stosowanej WAT opowiada Grzegorz Nykiel • Kto da mniej?! Nowy kanał sprzedaży usług geodezyjnych • Trzeba zmienić procedury dotyczące ...

powrót

Rozmawiał Damian Czekaj

Kosmiczne możliwości

O znaczeniu i rozbudowie Centrum Geomatyki Stosowanej WIG WAT opowiada GRZEGORZ NYKIEL, pracownik Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie

Efekty numerycznego modelowania pogody w CGS WAT ? temperatura
Efekty numerycznego modelowania pogody w CGS WAT ? temperatura
DAMIAN CZEKAJ: Z którego zakupu dokonanego w ramach projektu rozbudowy CGS jesteście szczególnie dumni?

GRZEGORZ NYKIEL: Wyróżniłbym dwa urządzenia. Pierwsze to symulator sygnałów GNSS (fot. na stronie obok). W naszym kraju nikt takiego nie ma, a w Europie niewiele jest ośrodków dysponujących podobnym sprzętem. To niezwykle zaawansowane urządzenie, którego zakup pochłonął niemal połowę budżetu naszego projektu. Ponadto wskazałbym na radiometr mikrofalowy. W Polsce do tej pory tylko Instytut Meteorologii i Gos­podarki Wodnej mógł się pochwalić zbliżonym rozwiązaniem. Trzy radiometry – ale dużo starsze od naszego i o innej konfiguracji – są zainstalowane na stacjach aerologicznych IMGW.

Nabyliście też kilka innych urządzeń. Tego nowego sprzętu jest całkiem sporo…

Bo i spektrum zainteresowań badawczych Centrum jest duże. Zajmujemy się nawigacją satelitarną, monitorowaniem stacji referencyjnych w Polsce (zarówno państwowej sieci ASG-EUPOS, jak i prywatnych), rozwojem algorytmów, metod obliczeniowych, badaniem troposfery i jonosfery z wykorzystaniem sygnałów satelitarnych oraz modelowaniem numerycznym pogody. Jesteśmy jednym z dwóch w Polsce i jednym z 16 w Europie centrów analiz sieci EPN (EUREF Permanent Network). Ponadto – wspólnymi siłami z Politechniką Warszawską – nadzorujemy i koordynujemy działalność wszystkich pozostałych centrów na kontynencie. Stąd też nasze zapotrzebowanie na rozbudowaną infrastrukturę sprzętową.
Poza tym w ramach projektu zakupiliś­my nie tylko rozwiązania satelitarne dla CGS, ale również specjalistyczny sprzęt dla Laboratorium Laserowej Teledetekcji Kosmicznej WAT, w tym komponenty do stacji obserwacyjnej z akwizycją danych oraz do laserowego profilometru atmosferycznego.

I wszystkie te urządzenia już działają?

Większość tak. Jedynie radiometr mikrofalowy nie pracuje jeszcze operacyjnie – wcześniej musieliśmy przygotować specjalną platformę, na której zostanie on zamontowany. Całość – platforma z radiometrem – stanie na dachu Instytutu Optoelektroniki. Jest to najwyższy budynek na terenie kampusu WAT i zapewnia najlepsze warunki obserwacyjne.

Co skłoniło was do zainicjowania tego projektu?

Nowy sprzęt to szansa na dalszy rozwój Centrum i prowadzonych przez nas badań, a także szerszą współpracę z ośrodkami naukowymi polskimi i zagranicznymi. Liczymy również na szerszą współpracę z sektorem komercyjnym.
Zależało nam na urządzeniach przyszłościowych, konkurencyjnych, które pozwolą w najbliższych latach ubiegać się o projekty naukowe zarówno krajowe (np. organizowane przez Narodowe Cent­rum Nauki i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), jak i zagraniczne (np. z Europejskiej Agencji Kosmicznej).

Zdecydowanie największy potencjał tkwi w symulatorze...


Pełna treść wywiadu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS