wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Luty 2016, Nr 2 (249) |


• Jak poruszyć sieć? Czyli dlaczego geodeci powinni być aktywni w mediach społecznościowych • O upowszechnianiu kartograficznego dziedzictwa stolicy rozmawiamy z dr. Pawłem Weszpińskim • Sentinel-2A – dane i jak z nich skorzystać? • Czego od was chcemy? O geodezji z punktu widzenia inwestora i właściciela nieruchomości ...

powrót

Grzegorz Ninard

Udostępnianie danych

Rejestr cen i wartości nieruchomości. Wprowadzony do Pgik w 2000 r. rejestr cen i wartości nieruchomości zdążył już być przedmiotem licznych nowelizacji. Obecnie stanowi on część państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (a nie ewidencji gruntów i budynków), a więc do udostępniania danych z niego należy stosować odpowiednie zasady.

Ustawa z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (DzU z 2015 r., poz. 520 ze zm., dalej Pgik) w swoim pierwotnym kształcie nie znała instytucji „rejestru cen i wartości nieruchomości” (dalej Rejestr). Pojęcie to pojawiło się po raz pierwszy w Pgik w wyniku nowelizacji z 2000 r. (ustawa z 22 grudnia 2000 r. o zmianie niektórych upoważnień ustawowych do wydawania aktów normatywnych oraz o zmianie niektórych ustaw, DzU nr 120, poz. 1268). Na mocy art. 31 pkt 12 tej ustawy nadano nowe brzmienie art. 26 Pgik zawierającemu upoważnienia do wydania aktów wykonawczych do ustawy.

Zgodnie z art. 26 ust. 2 „Minister właś­ciwy do spraw architektury i budownictwa, w porozumieniu z ministrem właś­ciwym do spraw rozwoju wsi, określi, w drodze rozporządzenia, sposób zakładania i prowadzenia ewidencji gruntów i budynków oraz szczegółowy zakres informacji objętych tą ewidencją, sposób i terminy sporządzania powiatowych, wojewódzkich i krajowych zestawień zbiorczych danych objętych tą ewidencją, a także rodzaje budynków i lokali, które nie będą wykazywane w ewidencji, oraz zakres informacji objętych rejestrem cen i wartości nieruchomoś­ci, zapewniając informację o gruntach, budynkach, lokalach, ich właś­cicielach oraz o innych osobach fizycznych lub prawnych, władających tymi gruntami, budynkami i lokalami, a także szczegółowe zasady wymiany danych ewidencyjnych”. Nowelizacja ta weszła w życie 30 marca 2001 r.

Warto zauważyć, że uwidocznienie w Pgik Rejestru na poziomie upoważnienia do wydania rozporządzenia, i to dotyczącego wyłącznie zakresu informacji objętego Rejestrem, nie zostało w żaden sposób poparte próbą zdefiniowania tego terminu. Minister właściwy ds. architektury i budownictwa został upoważniony do stworzenia regulacji prawnej dla instytucji, która nie miała swojego umocowania ustawowego. W kontekś­cie zakresu całego upoważnienia zawartego w art. 26 ust. 2 Pgik, jak również ówcześ­nie obowiązującej wersji art. 24 ust. 1 („Informacje o gruntach, budynkach i lokalach zawiera operat ewidencyjny, który składa się z map, rejestrów i dokumentów uzasadniających wpisy do tych rejestrów”), można byłoby przypuszczać, że Rejestr stanowił część ewidencji gruntów i budynków (EGiB).

(...) swoistej rewolucji dokonała nowelizacja rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków z 2013 r. polegająca na uchyleniu § 74 ust. 3, czyli jedynego przepisu regulującego wprost zasady udostępniania danych w Rejestru. Po jego uchyleniu nie ma już żadnego. Tym samym, skoro Rejestr stanowi część państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, do udostępniania danych z Rejestru należy stosować zasady udostępniania materiałów zasobu. Skoro Rejestr nie jest już częścią ewidencji gruntów i budynków, nie należy względem niego stosować szczególnych postanowień o udostępnianiu danych (materiałów) z EGiB. A to oznacza, że z całą stanowczością trzeba przeciwstawiać się przyzwyczajeniom dotyczącym stosowania art. 24 ust. 3 Pgik do udostępniania danych z Rejestru...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS