wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Luty 2016, Nr 2 (249) |


• Jak poruszyć sieć? Czyli dlaczego geodeci powinni być aktywni w mediach społecznościowych • O upowszechnianiu kartograficznego dziedzictwa stolicy rozmawiamy z dr. Pawłem Weszpińskim • Sentinel-2A – dane i jak z nich skorzystać? • Czego od was chcemy? O geodezji z punktu widzenia inwestora i właściciela nieruchomości ...

powrót

Jerzy Królikowski

Na wyciągnięcie ręki

Udostępnienie za darmo i bez ograniczeń zobrazowań z euro­pejskiego satelity Sentinel-2A to dobra wiadomość nie tylko dla specjalistów od teledetekcji, ale również ekspertów od GIS-u, kartografów oraz geodetów. Jak z nich skorzystać?

Jak widać w tabeli na sąsiedniej stronie, parametry zbierania danych przez wystrzelonego w czerwcu 2015 r. satelitę Sentinel-2A nie są oszałamiające. W czym tkwi więc wartość tego aparatu? Przede wszystkim w otwartości danych. Jeśli potrzebujemy dostępu do aktualnych optycznych zobrazowań satelitarnych w przyzwoitej rozdzielczości i jednocześnie nie chcemy za nie płacić, Sentinel-2A jest najlepszym wyborem. Jedyną porównywalną alternatywę stanowi amerykański Landsat 8, ale oferowana przez niego rozdzielczość to maksymalnie 15 m, czyli o 5 metrów gorzej.

Co istotne, dane z Sentinela-2A można nie tylko za darmo pobrać, ale także wykorzystywać bez żadnych ograniczeń – czy to do celów naukowych, czy komercyjnych. O atrakcyjności tych zobrazowań najlepiej świadczy ich ogromna popularność. Tuż po otwarciu zasobów Sentinela-2A w grudniu 2015 r. niespodziewanie duże zainteresowanie danymi zawiesiło serwery Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Z oczywistych względów satelita powinien najbardziej cieszyć specjalistów od teledetekcji, którzy dzięki niemu zyskali cenne źródło informacji o środowisku oraz pokryciu terenu. Warto zwrócić uwagę, że aparat zbiera dane o podobnych właściwościach jak amerykańska konstelacja Landsat. To otwiera szerokie możliwości badania zmian powierzchni naszej planety, sięgające nawet lat 70.

Dodajmy, że w połowie tego roku w kosmosie ma znaleźć się brat bliźniak tego aparatu (Sentinel-2B). Pozwoli to skrócić czas rewizyty dowolnego obszaru z 10 do 5 dni, a jeśli uwzględnić Landsata 8, to okres ten skraca się jeszcze bardziej!...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS