wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Styczeń 2016, Nr 1 (248) |


• Plusy i minusy 2015 – doroczne podsumowanie wydarzeń w branży • Wyniki ankiety „Jakich zmian w geodezji chcemy?” • Jak udowodnić prawa właścicielskie? – przypadki z praktyki omawia sędzia Magdalena Durzyńska • Zmiany w EGiB – nowe zapisy rozporządzenia • Sprint po lepsze dane – ...

powrót

Rozmawiał Jerzy Królikowski

Zdjęcie zamiast lasera

Firma Bentley Systems zaprezentowała oprogramowanie ContextCapture, które umożliwia generowanie z naziemnych i lotniczych zdjęć tzw. reality mesh – siatki oteksturowanych trójkątów. Po co ten typ danych 3D geodecie oraz w czym jest on lepszy od chmury punktów – wyjaśniają Jean-Philippe Pons oraz Huw Roberts.

GEODETA: Na rynku jest już kilka programów umożliwiających przetwarzanie zdjęć do danych 3D, np. Pix4D oraz AgiSoft Photoscan. Na czym polega przewaga ContextCapture?

JEAN-PHILIPPE PONS, dyrektor w Bentley Systems ds. rozwoju oprogramowania: Podstawowym produktem konkurencyjnych rozwiązań jest chmura punktów, a w ContextCapture – reality mesh.

W czym jest on lepszy od chmury punktów?

JPP: Kluczową zaletą jest mniejszy rozmiar. Przy zachowaniu tej samej szczegółowości reality mesh zajmuje nawet 20 razy mniej miejsca na dysku, co przekłada się na szybszą wizualizację oraz edycję danych. Poza tym model ten wierniej odzwierciedla rzeczywistość. Różnicę widać szczególnie dobrze w dużym powiększeniu, przy którym praca na chmurze punktów staje się po prostu denerwująca.

HUW ROBERTS, wiceprezes Bentley Systems ds. marketingu: Ważną zaletą jest też to, że w MicroStation szczegółowość wyświetlania reality mesh jest dynamicznie dopasowywana do aktualnej skali, co sprawia, że możemy wizualizować duże zbiory danych.

JPP: Poza tym forma reality mesh jest zbliżona do modeli inżynierskich – oba typy danych bazują na powierzchniach. Jego edycja jest więc bardziej intuicyjna.

A jeśli mimo wszystko potrzebuję chmury punktów?

JPP: ContextCapture generuje również ten typ danych.

Reality mesh to jedyna zaleta Con­text­Capture?

JPP: Druga to skalowalność. Wymienione przez pana konkurencyjne produkty przetwarzają wszystkie załadowane zdjęcia do postaci danych wysokościowych jednocześnie. W przypadku mniejszych zbiorów to nie problem, ale jeśli chcemy przetworzyć dane np. dla całego miasta, to nawet najpotężniejszy komputer świata temu nie podoła...

Pełna treść rozmowy w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS