wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Styczeń 2016, Nr 1 (248) |


• Plusy i minusy 2015 – doroczne podsumowanie wydarzeń w branży • Wyniki ankiety „Jakich zmian w geodezji chcemy?” • Jak udowodnić prawa właścicielskie? – przypadki z praktyki omawia sędzia Magdalena Durzyńska • Zmiany w EGiB – nowe zapisy rozporządzenia • Sprint po lepsze dane – ...

powrót

Damian Czekaj

Geodeci gotowi na generalny remont

Podsumowanie ankiety „Jakich zmian w geodezji chcemy?”. Koniec roku sprzyja ocenie tego, co udało się dokonać w mijających 12 miesiącach. Lektura grudniowego GEODETY rodzi jednak smutną refleksję, że w geodezji trudno o pok­rzepiające podsumowanie. Lista koniecznych zmian w naszej branży zaprezentowana na łamach miesięcznika i w ankietach na Geoforum.pl była bardzo długa. Jak wynika z naszego internetowego badania, w dużej części są to zmiany oczekiwane przez środowisko.

W trzech artykułach – „Wilk syty i owca cała”, „Geodezja, głupcze!” oraz „Niezrozumiałe i nieodpowiedzialne” (GEODETA 12/2015) – Waldemar Izdebski, Bogdan Grzechnik i Mieczysław Sobol przedstawili ponad 100 propozycji zmian w branży geodezyjnej, które – ich zdaniem – wymagają natychmiastowego wprowadzenia. Wszystkie te postulaty poddaliśmy ocenie czytelników Geoforum.pl, którzy przez przeszło tydzień mogli wypełniać trzy internetowe ankiety i wypowiedzieć się za lub przeciw sugerowanym zmianom.
(...)

• Największe poparcie i największy sprzeciw

Największe poparcie badanych zys­kały następujące postulaty:
Propozycje Waldemara Izdebskiego: Konsultowanie zmian w prawie i przepisach technicznych z szerokim gronem specjalistów – 96,7% odpowiedzi za; Autorzy przepisów prawa nie powinni być anonimowi – 96,0%; Likwidacja licencji na materiały zasobu wykorzystywane do prac geodezyjnych – 87,3%.
Propozycje Bogdana Grzechnika: Udostępnianie geodetom wszystkich materiałów niezbędnych do prawidłowego wykonania pracy – 97,0%; Umożliwienie praktykowania młodym ludziom w miarę możliwości także w firmach geodezyjnych – 94,6%; Powierzenie opracowywania nowych przepisów doświadczonym ekspertom – 94,1%.
Propozycje Mieczysława Sobola: Wyeliminować niespójności w przepisach ustawy Pgik i załącznikach – 95,9%; Doprecyzować przepisy w szczególności dotyczące opłat i uwierzytelniania dokumentów opracowanych przez geodetów – 93,1%; Uciążliwe jest żądanie dodatkowego zgłoszenia, gdy przy tej samej pracy trzeba z PODGiK uzyskać dodatkowe dane. Stary przepis był tu zdecydowanie lepszy i tak powinno zos­tać – 91,8%...

Pełne wyniki ankiet w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS