Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2015, Nr 2 (237) |


• Geodezja morska – a co to takiego? • W cyklu „Poczet Profesorów PW” prof. Aleksander Skórczyński, specjalista w zakresie rachunku wyrównawczego oraz geodezyjnych pomiarów szczegółowych • Samorząd zawodowy szansą dla geodezji – przekonuje Bogdan Grzechnik • Sędzia Magdalena Durzyńska opisuje ...

powrót

Paweł Matuła, Yurii Golubinka

Cerkiew w układzie

W ramach współpracy kół naukowych Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej w Rzeszowie oraz Politechniki Lwowskiej jesienią 2014 r. pracownicy oraz studenci obu uczelni wykonali skanowanie wnętrza zabytkowej cerkwi w Kwiatoniu. Wynikiem prac było stworzenie chmury punktów w państwowym układzie współrzędnych 2000.

Pokolorowana chmura punktów pozyskana z wnętrza obiektu
Pokolorowana chmura punktów pozyskana z wnętrza obiektu
Jako obiekt doświadczalny wybrano pochodzącą z XVII wieku cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu (gm. Uście Gorlickie), należącą do najlepiej zachowanych cerkwi łemkowskich w Polsce. 21 czerwca 2013 r. została ona wpisana na lis­tę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Świątynia ta nie była wcześniej inwentaryzowana ani metodami foto­grametrycznymi, ani za pomocą skanowania laserowego. Dlatego wykonane przez nas prace oprócz wartości naukowej mają też znaczenie praktyczne – pozyskane chmury punktów mogą zostać wykorzystane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa do inwentaryzacji cerkwi. Warto także nadmienić, że ta metoda jest stosowana z powodzeniem na Ukrainie przez pracowników Politechniki Lwowskiej, którzy zinwentaryzowali w ten sposób już ponad 65 obiektów.

W wyniku skanowania laserowego otrzymujemy chmurę punktów w lokalnym układzie współrzędnych skanera, innym dla każdego stanowis­ka. Aby uzyskać jeden model, skany trzeba wzajemnie zorientować. Dysponując wspólnymi punktami dostosowania (kule oraz tarcze), można dokonać „złożenia” skanów polegającego na transformacji kilku lokalnych układów współrzędnych do jednego wspólnego. Zastosowanie skanera Faro Focus 3D, rozdzielczoś­ci skanowania 6 mm/10 m, nadliczbowych punktów dostosowania (niezbędne dwa wspólne dla sąsiednich stanowisk) oraz oprogramowania Faro Scene pozwala na wzajemne wpasowanie chmur punktów z błędem średnim rzędu 2-10 mm. Ta metoda ma jednak dwie wady. Po pierwsze, nadal uzys­kujemy układ lokalny. Po drugie, otrzymany błąd jest tak naprawdę odchyleniem standardowym z wyrównania metodą najmniejszych kwadratów całego modelu i niewiele mówi o dokładności wyznaczenia pojedynczych punktów skanu...


Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS