Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2015, Nr 2 (237) |


• Geodezja morska – a co to takiego? • W cyklu „Poczet Profesorów PW” prof. Aleksander Skórczyński, specjalista w zakresie rachunku wyrównawczego oraz geodezyjnych pomiarów szczegółowych • Samorząd zawodowy szansą dla geodezji – przekonuje Bogdan Grzechnik • Sędzia Magdalena Durzyńska opisuje ...

powrót

Anna Wardziak

Jak osiągnąć wiarygodność danych?

Monitoring sieci stacji referencyjnych GNSS w Centrum Geomatyki Stosowanej WAT

O konieczności bliskiej współpracy nauki i biznesu w branży mówi się od dawna, a ostatnio zaczyna się nawet coś w tej dziedzinie robić. Aby zacieśnić to partnerstwo na poziomie ogólnopolskim, we wrześniu ubiegłego roku powołano klaster GEOPOLI. Jednym z sygnatariuszy tej umowy jest Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie. Również indywidualnie podejmuje ona takie działania pozwalające na wzajemną wymianę wiedzy, doświadczeń oraz wprowadzanie innowacyjnych produktów i usług na rynek.

Robimy to od lat i jest to jeden z elementów, które budują nasz potencjał. Tego typu współpraca stymuluje nas też do podjęcia kolejnych inicjatyw, nowych badań – podkreśla prorektor ds. rozwoju WAT dr hab. Mariusz Figurski (prof. WAT). Przedstawiciele biznesu dodają z kolei, że dzięki partnerstwu mają możliwość rozwoju swoich produktów.

Przykładem takiego współdziałania jest wdrożenie przez Wojskową Akademię Techniczną serwisu CGSrefmon v.2.0 do monitorowania współrzędnych oraz monitorowanie współrzędnych stacji referencyjnych GNSS sieci SmartNet Poland w ramach zawartej 13 stycznia umowy o współpracy z firmą Leica Geosystems. Przy okazji podpisania umowy prof. Mariusz Figurski (twórca i szef Centrum Geomatyki Stosowanej WAT) przypomniał, że 31 października 2013 roku Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji zakończył realizację grantu badawczo-rozwojowego finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju pod nazwą „Budowa modułów wspomagania serwisów czasu rzeczywistego systemu ASG-EUPOS”. Głównym zadaniem, które zrealizował 8-osobowy zespół CGS WAT, była budowa modułu opracowania pierwszej powstałej w Polsce sieci stacji referencyjnych ASG-EUPOS (uruchomionej 2 czerwca 2008 r.) w czasie quasi-rzeczywistym oraz systemu monitorowania współrzędnych stacji referencyjnych (składającego się z warstwy obliczeniowej oraz analityczno-wizualnej).

Głównym celem działania CGS WAT w zakresie obserwacji GNSS jest unifikacja opracowania i wyrównanie funkcjonujących w kraju sieci stacji referencyjnych pod kątem realizacji jednolitego układu odniesienia ETRF2000 dla obszaru Polski wprowadzonego w związku z wdrożeniem dyrektywy INSPIRE. Z tego względu rozpoczęto współpracę z prywatnymi właścicielami sieci stacji referencyjnych w Polsce. Bardzo istotna jest ciągła weryfikacja, czy sieci działają poprawnie...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS