Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2014, Nr 12 (235) |


• Doraźnie czy dogłębnie? – listopadowe posiedzenie Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej • Rada na ratunek – zamiast artykułu wstępnego • Krok do przodu, dwa do tyłu – Waldemar Izdebski analizuje projekty nowych rozporządzeń ws. bazy danych GESUT, BDOT i mapy zasadniczej • Ceny usług geodezyjnych ...

powrót

Damian Czekaj

INSPIRE plus

XXIV Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej, Warszawa, 5-7 listopada

Zgodnie z hasłem tegorocznej konferencji PTIP – „Rozwój metod i technologii geoprzestrzennych” – dominującym tematem trzydniowych obrad było przetwarzanie, analizowanie i prezentowanie danych geoprzestrzennych, a także ich wykorzystanie w różnego rodzaju inicjatywach. Jednym z szerzej omówionych przedsięwzięć był projekt ELF (Euro­pean Location Framework).

W posiadaniu narodowych agencji kartograficznych i katastralnych znajduje się wiele niezwykle użytecznych zbiorów danych, które nie są objęte dyrektywą INSPIRE, a mogłyby zasilić europejską infrastrukturę informacji przes­trzennej. Sytuację tę ma zmienić projekt ELF (European Location Framework – Europejskie Ramy Lokalizacyjne), któremu w znacznej części poświęcono sympozjum „Europejskie Ramy Operacyjne w świetle IIP” odbywające się w ramach konferencji PTIP.

Ewa Wysocka z Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii tłumaczyła, że celem projektu będzie wprowadzenie dodatkowych danych do europejskiej IIP, zapewnienie efektywnego dostępu do nich (dotyczy to głównie danych referencyjnych znajdujących się w posiadaniu europejskich odpowiedników GUGiK-u) oraz zapewnienie usług umożliwiających integrację danych transgranicznych. – O ile dyrektywa jest zbiorem różnego rodzaju wymagań, metodologii, metodyk i wskazówek technicznych, o tyle ELF jest projektem bardziej technicznym, który ma zapewnić przede wszystkim narzędzia oraz opisać te dane, które nie zostały ujęte w specyfikacjach INSPIRE. ELF można uznać za projekt INSPIRE plus – podsumowała. W ELF-ie gromadzone są m.in. dodatkowe dane dotyczące drogowych sieci transportowych, budynków i jednostek administracyjnych...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY (dostępne w prenumeracie)

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS