Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2014, Nr 11 (234) |


• Jak prysł satelitarny sen, czyli dlaczego SCOR nie stało się dumą polskiej geodezji • W cyklu „Poczet Profesorów PW” prof. Aleksandra Bujakiewicz, specjalistka w dziedzinie fotogrametrii • Bałagan prawny w nieruchomościach barierą w rozwoju – pisze Bogdan Grzechnik • Rolę geodezji w kształtowaniu ...

powrót

Piotr Wężyk

Będzie Jaskinia Łokietka 3D

Inwentaryzacja Jaskini Łokietka metodą naziemnego skanowania laserowego

Głównym celem projektu badawczego pod nazwą „Jaskinia Łokietka 3D” prowadzonego z udziałem studentów pod kierunkiem dr. hab. inż. Piotra Wężyka (UR w Krakowie) jest przeprowadzenie inwentaryzacji tego obiektu metodą naziemnego skanowania laserowego (Terrestrial Laser Scanning, TLS), wykonanie modelu 3D, profili poprzecznych, określenie kubatury i wymiarów poszczególnych sal i korytarzy oraz przygotowanie wizualizacji multimedialnych.

Realizację tego przedsięwzięcia w lipcu br. rozpoczęli członkowie Sekcji Geomatyki Koła Naukowego Leśników Laboratorium Geomatyki (Instytut Zarządzania Zasobami Leśnymi, Wydział Leśny, Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie) przy zaangażowaniu Klubu Podróżników „Śródziemie” w Krakowie. Obecnie trwają prace kameralne.

W dalszej kolejności podjęte zostaną prace nad integracją uzyskanych chmur punktów TLS z danymi z lotniczego skanowania laserowego (ISOK) oraz zdjęciami cyfrowymi (naziemnymi i lotniczymi). Będzie to możliwe dzięki wykonaniu pomiarów GNSS i tachimetrycznych okolic jaskini, których realizację nadzoruje dr inż. Artur Warchoł (Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji, UR w Krakowie).

Pomiary w położonej na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego Jaskini Łokietka były poprzedzone testami, a przez trzy kolejne noce (po zakończeniu ruchu turys­tycznego) wykonano 48 skanów, z czego 5 przed wejściem do jaskini. Kluczową czynnością było odpowiednie rozmieszczenie kul referencyjnych niezbędnych do połączenia poszczególnych skanów wykonywanych w kolejnych sesjach. Tworzą one chmurę TLS składającą się z ponad 2 mld punktów, które w najbliższym czasie zostaną poddane modelowaniu...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY (dostępne w prenumeracie)

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS