Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2014, Nr 9 (232) |


• Wyniki ankiety nt. ustawy Pgik po miesiącu jej funkcjonowania • Czy jest w tym logika? Internetowe zgłaszanie prac w świetle nowych regulacji • Sąd jest taki jak biegli sądowi – mówią Jerzy Hajto i Krzysztof Maresch ze Stowarzyszenia Biegłych Sądowych • Granice wytrzymałości – Bogdan Grzechnik polemizuje z ...

powrót

Agnieszka Ptak, Stanisław Rudowski

Piaskowe giganty

Lotnicze skanowanie laserowe szkoła interpretacji część 7. Monitoring wydm Mierzei Łebskiej z wykorzystaniem teledetekcji lidarowej

W GEODECIE 7/2014 (odcinek pt. „Powódź w Świniarach”) zwróciliśmy uwagę na możliwości dokonywania precyzyjnych pomiarów wolumetrycznych (objętościowych) na podstawie danych LiDAR i monitorowania środowiska. Jeżeli na danym obszarze występują zjawiska o dużej dynamice (istotna zmiana zachodzi w okresie kilku miesięcy czy lat), to zastosowanie systematycznie powtarzanej rejestracji pozwala nie tylko dokładniej zbadać te zjawiska, ale również zmiany w otoczeniu mające wpływ na ich charakter.

Kontynuując wątek geomorfologiczny, przyjrzymy się jednej z przyrodniczych perełek Polski – wydmom znajdującym się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Szeroki pas piaszczystej Mierzei Łebskiej, oddzielającej Jezioro Łebsko od Morza Bałtyckiego, to miejsce sprzyjające występowaniu wielkich form wydmowych. Dogodne warunki do ich powstawania i rozwoju wynikają ze znacznej zasobności w drobnoziarnisty piasek wywiewany z nadmorskiej plaży, odpowiedniego położenia mierzei względem przeważających wiatrów (wiejących wzdłuż, a nie w poprzek mierzei) oraz braku pokrywy roślinnej w wyniku wyrębu i pożarów sprzed kilkuset lat.

Rzeźba, budowa, geneza i rozwój wydm na Mierzei Łebskiej od lat stanowią temat wielu studiów i opracowań, prowadzonych również z wykorzystaniem zdjęć lotniczych (Miszalski, 1973; Borówka, Rotnicki, 1999). Uzyskiwane wyniki badań mają znaczenie dla okreś­lania stanu wydm, tempa ich przemieszczania, oceny zagrożeń wskutek zasypywania obszarów lasów, łąk, zabudowań i brzegów jeziora. Istotna jest tu także ocena ilości przemieszczanych piasków w relacji do rozwoju i ochrony brzegu morskiego...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS