Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2014, Nr 8 (231) |


• Wyniki ankiety Geoforum.pl nt. nowelizacji Pgik • Odwagi, koledzy geodeci! – Rafał Piętka opowiada, jak wygrać spór o nienależnie pobrane opłaty geodezyjne • Koza dojna, czyli o psuciu państwa • Gazela na szynach – przedstawiciele firmy Geoplan ze Zgierza przekonują, że warto inwestować w nowoczesne technologie ...

powrót

Agnieszka Ptak

Upływ czasu pokaże

Lotnicze skanowanie laserowe szkoła interpretacji część 6. Wymiar czasowy analiz przestrzennych a ochrona przed skutkami powodzi

Dynamiczny rozwój metod pozyskiwania danych przestrzennych sprawia, że coraz częściej wykorzystuje się bogactwo informacyjne danych ze skaningu laserowego do szerokiej gamy analiz. Dotyczy to również ważnego zagadnienia ochrony dóbr gospodarczych przed skutkami powodzi. Kontynuując temat poruszony w poprzednim odcinku „Szkoły interpretacji” (GEODETA 7/2014), przyjrzyjmy się rejonowi Sandomierza i skutkom tej samej powodzi z 2010 roku.

Dane LiDAR nie tylko niosą ze sobą informację trójwymiarową, ale dzięki możliwoś­ci szybkiego pozys­kania ich dla dużych obszarów (najlepiej od razu razem ze zdjęciami lotniczymi) pozwalają na wprowadzenie dodatkowego wymiaru czasowego. Rozpatrzmy sytuację, w której posiadamy materiały sprzed zdarzenia, krótko po zdarzeniu i po dłuższym czasie od jego wystąpienia. Na podstawie materiału bazowego (pierwszy z wymienionych) uzyskujemy możliwość tworzenia map obszarów zagrożonych. Jesteśmy w stanie wskazać aktualny stan zabudowy i użytkowania terenu. Dokładny model pokrycia terenu pozwala między innymi na opracowanie map szorstkości, a model terenu na tworzenie profili terenowych – wszystko w ramach prac kameralnych. Oczywiście przy założeniu wysokiej świadomości operatora w zakresie czytania danych przestrzennych i zastosowanych technologii – ich specyfiki, potencjału i możliwych błędów.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS