Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2014, Nr 6 (229) |


• Czy 12 lipca będzie czarnym dniem geodezji? Nowelizacja ustawy Pgik nadal w Sejmie • W „Poczcie profesorów” Janusz Śledziński, prekursor geodezji satelitarnej w Polsce • Jak GIS usprawnia zarządzanie obozem syryjskich uchodźców • Czy firmy geodezyjne mogą jeszcze zarobić na budowie dróg? – pisze Bogdan ...

powrót

Ryszard Hycner

Granica nieruchomości

Niniejszy artykuł jest próbą analizy i rozwinięcia pojęć związanych bezpośrednio lub pośrednio z tak istotnym terminem, jakim jest „granica nieruchomości”. Termin ten jest przyjmowany na ogół bezkrytycznie, bez bliższego wnikania w istotę sprawy. Można domniemywać, że akceptowany jest bez należytego zrozumienia. Można również z dużym prawdopodobieństwem założyć, że twórca tego terminu nie do końca przewidział konsekwencje jego zastosowania – zarówno w teorii, jak i w praktyce.

Biorąc pod uwagę wspomniane okoliczności, w artykule dokonano analizy kilku problemów, które towarzyszą temu terminowi. Zacznijmy od podstaw, czyli od definicji2. Termin: „granica nieruchomości” składa się z dwóch słów kluczowych: „granica” i „nieruchomość”. Przytoczmy definicję „granicy” za [1]. Podano tam wprawdzie definicję granicy działki ewidencyjnej, ale tę definicję można bez trudu uogólnić. Tak więc definicja granicy brzmi następująco: Granica to linia łamana zamknięta, z wierzchołkami będącymi punktami granicznymi.

Z kolei przytoczmy za [6] znaną powszechnie definicję „nieruchomości”: Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.
Z definicji nieruchomości wynika, że rozróżnia się zasadniczo trzy rodzaje nieruchomości [2]:
• gruntową,
• budynkową,
• lokalową.

Zwróćmy też uwagę na to, że w definicji nieruchomości przytoczonej powyżej wspomina się jedynie o częściach gruntu lub budynku, bez wspominania o granicy. Choć do pewnego stopnia można powiązać słowo „części” z granicą, to jednak byłoby to zbyt daleko idące uproszczenie.

Jak zatem należy definiować termin „granica nieruchomości” powszechnie stosowany w naszym słownictwie geodezyjnym? Zanim rozstrzygniemy ten problem formalnie i merytorycznie, zastanówmy się, w przypadku jakich rodzajów nieruchomości termin „granica nieruchomości” ma w ogóle sens.

• Definicja terminu „granica nieruchomości”

Z uwagi na to, że mamy zasadniczo trzy rodzaje nieruchomości, to również i termin „granica nieruchomości” powinien być rozpatrywany w odniesieniu do tych trzech rodzajów. Dyskusję nad definicją terminu „granica nieruchomości” rozpocznijmy od końca, czyli od nieruchomości lokalowej. W przypadku tego rodzaju nieruchomości z trudem i jedynie do pewnego stopnia można podać zakres i znaczenie terminu „granica nieruchomoś­ci”. Stosunkowo prosto jest wyobrazić sobie granicę nieruchomości lokalowej, gdy stanowi ją samodzielny lokal, składający się z kilku izb, przylegających do siebie, jak to zresztą ma miejsce w przeważającej liczbie przypadków. Wówczas „granicą” takiego lokalu będzie linia łamana zamknięta, wyznaczona przez wewnętrzny obrys ścian poszczególnych pomieszczeń, biegnąca na poziomie podłogi3 pomieszczenia. Znacznie jednak trudniej jest wyobrazić sobie (o definicji nie wspominając) granicę nieruchomości lokalowej w przypadku, gdy w jej skład wchodzą tak zwane pomieszczenia przynależne, stanowiące fizycznie oddzielną część niż lokal zasadniczy, położone nierzadko w budynku na innej kondygnacji, bądź też nawet poza budynkiem. Zdefiniowanie granicy nieruchomości lokalowej jest w takim przypadku niemożliwe, ponieważ mamy do czynienia z nieciągłością obiektu...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS