Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2014, Nr 5 (228) |


• Wirtualnie z nową geoidą prowadzi nas dr Ryszard Pażus • LiDAR w kosmosie, czyli o skanowaniu laserowym z orbity • Polemika: Zygmunt Bojar i Bogdan Grzechnik nt. wyznaczania punktów granicznych ujawnionych uprzednio w ewidencji gruntów i budynków • W cyklu „Poczet profesorów” Jerzy Rogowski, specjalista w ...

powrót

Jerzy Królikowski

Zmierzyć maraton

Jak upewnić się, że wyznaczona trasa biegu ma faktycznie 42,195 km długości? Choć nawet dla przeciętnego geodety zadanie może wydawać się łatwe, to do dziś stanowi dla organizatorów zawodów nie lada wyzwanie.

Wszystko zaczęło się w 490 roku p.n.e. od greckiego żołnierza Filippidesa. Według legendy po pokonaniu wojsk perskich przez Ateńczyków w bitwie pod Maratonem pobiegł on do Aten, by donieść o zwycięstwie, po czym upadł i zmarł. Wprawdzie historycy twierdzą, że opowieść ta jest mocno naciągana (faktycznie do stolicy wyruszył nie jeden, ale nawet 9 tys. żołnierzy), to obecnie jest ona obowiązkowym punktem lekcji historii.

Z popularności tej legendy postanowili skorzystać organizatorzy pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich, które odbyły się w 1896 r. w Atenach. Chcąc zwiększyć atrakcyjność zawodów, zorganizowali bieg na trasie pokonanej rzekomo przez Filippidesa. 10 marca wygrał je grecki nosiwoda Spyridon „Spyros” Louis z czasem 2 godziny 58 minut. Idea maratonu szybko się przyjęła – nie dość, że stał się jedną z dyscyplin olimpijskich, to od początku XX wieku przyciągał coraz większe grono amatorów. Co ciekawe, kobiety dopuszczono do tych biegów dopiero podczas igrzysk w 1984 r.

Obecnie rocznie organizuje się około pół tysiąca maratonów – najczęściej w dużych miastach, ale są także egzotyczne lokalizacje, np. na lądolodzie czy zwrotnikowej pustyni. Rekordowe imprezy przyciągają nawet po kilkadziesiąt tysięcy uczestników – od kilkuletnich dzieci, po osoby podchodzące pod setkę, a pula nagród nierzadko sięga kilkuset tysięcy dolarów.

• Maraton, czyli ile?

Gdy maratony zaczęły startować z innych miejsc niż Maraton, pojawiła się konieczność ustalenia, jaka powinna być długość takiego biegu. Początkowo przyjęto, że będzie to z grubsza 40 km lub 26 mil – tak w 1907 r. zadecydował MKOl. Ustalenia te w dość nietypowych okolicznościach zmieniono już rok później, podczas igrzysk w Londynie. Organizatorzy zamarzyli sobie, by bieg wystartował z zamku w Windsorze, a zakończył się okrążeniem stadionu White City dokładnie w miejscu, gdzie znajdowała się królewska trybuna. Trasa ta liczyła 26 mil i 385 jardów, czyli 42,195 km. 13 lat później Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) uznało właśnie tę wartość za wzorcową. Jednocześnie ustalono, że na każdy kilometr biegu dystans ten może być wyznaczony z błędem jednego metra. Razem daje to więc 42 m dopuszczalnej pomyłki (zauważmy, że przy umiarkowanym tempie biegu, powiedzmy 10 km/h oznacza to 15 s potencjalnego błędu pomiaru czasu).

Tu zaczynają się schody...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS