wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2014, Nr 5 (228) |


• Wirtualnie z nową geoidą prowadzi nas dr Ryszard Pażus • LiDAR w kosmosie, czyli o skanowaniu laserowym z orbity • Polemika: Zygmunt Bojar i Bogdan Grzechnik nt. wyznaczania punktów granicznych ujawnionych uprzednio w ewidencji gruntów i budynków • W cyklu „Poczet profesorów” Jerzy Rogowski, specjalista w ...

powrót

Jerzy Królikowski

Droga do własnych korekt

Zestawienie odbiorników satelitarnych dla stacji referencyjnych. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku korzystanie z ASG-EUPOS stanie się płatne. Przy tej okazji warto zastanowić się, czy lepiej płacić abonament za państwowe poprawki, czy może zainwestować we własną stację referencyjną.

Zgodnie z najnowszą wersją projektu nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego roczny abonament za korekty RTK wyniesie 700 zł, a RTN – 1500 zł. Ceny stacji (wraz z montażem) zaczynają się od niecałych 30 tys. zł, a w przypadku bardziej rozbudowanego zestawu przekraczają 50 tys. zł. Oczywiście, jeśli się postarać, koszt założenia stacji można jeszcze nieco zbić, np. korzystając z używanego sprzętu. Ale nawet wtedy niewielkiej firmie bardziej będzie się opłacało korzystanie z państwowych poprawek lub ewentualnie z jednej z kilku dostępnych w kraju sieci komercyjnych. Sytuacja rysuje się jednak inaczej, gdy przedsiębiorstwo lub instytucja wysyła w teren kilka zes­połów pomiarowych (wtedy abonament trzeba oczywiście mnożyć przez liczbę odbiorników). Może się więc okazać, że inwestycja w stację zwróci się dość szybko – po roku lub kilku latach. Jednak nawet małe firmy nie powinny z góry odrzucać pomysłu własnych korekt. Jeśli na inwestycję zrzuci się kilka okolicznych przedsiębiorstw, może się ona okazać jak najbardziej opłacalna.

Pierwszy krok na drodze do własnej stacji to oczywiście wybór sprzętu. Jak widać w zestawieniu, jest on spory, choć nie przytłaczający, a do tego co roku dochodzą jakieś nowości (w tym roku uzbierały się 3). Wybierając sprzęt, warto zwracać uwagę nie tylko na śledzone systemy i sygnały, ale także na możliwości oprogramowania do zarządzania stacją czy parametry anteny.

Następny krok to instalacja stacji, co z reguły wykonuje za nas sprzedawca sprzętu. Jak podkreślają dystrybutorzy, nie jest to wielka filozofia, choć czyha tu kilka pułapek. Jednym z ważniejszych elementów jest odpowiedni wybór miejsca instalacji anteny. Musi ono zapewnić dobrą widoczność nieba (a także niezmienność tejże widocznoś­ci), stabilność mocowania anteny oraz uniknięcie zakłóceń magnetycznych i odbić sygnałów. W praktyce stacje montuje się najczęściej na dachach budynków. Następnie antenę należy podłączyć do odbiornika, a ten do zasilania (warto pomyśleć także o awaryjnym, czyli dokupieniu UPS) oraz internetu. Co ciekawe, ważne jest, by kabel między anteną a odbiornikiem był możliwie najkrótszy, stąd wcześniej trzeba dobrze wymierzyć jego długość.
Kolejne etapy są już typowo geodezyjne...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS