Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2014, Nr 4 (227) |


• Wyższa matematyka cennika – o propozycjach naprawienia przepisów o opłatach za czynności geodezyjne • Marcin Barlik: Grawimetria moja miłość - otwieramy „Poczet profesorów” Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej • Kryzys omija geoinformatykę mówi dyrektor techniczny firmy Geobid Krzysztof ...

powrót

Cezary Cerekwicki

Enterprise GIS w kontekście wyzwań współczesności

Oprogramowanie GIS podlega szybkiej ewolucji, wpisując się w obecne kierunki rozwoju świata. Zrozumienie tych procesów i zaadaptowanie się do nich jest jednym z najbardziej doniosłych wyzwań naszej branży. Spróbujmy prześledzić znamienne trendy oraz ich adap­tację na przykładzie produktu Enterprise GIS firmy Intergraph.

• Systemowa integracja

Integracja systemów informatycznych oraz budowa szeroko rozumianej infrastruktury pozwalającej zrealizować to zadanie jest silnym trendem epoki postindustrialnej. Zagadnienie to jest dostrzegane i szeroko opisywane m.in. w publikacjach Alvina i Heidi Tofflerów [1, 2], którzy umieścili je wśród dziesięciu najważniejszych charakterystyk swojej makroskopowej wizji trzeciej fali rozwoju cywilizacji. W przypadku branży GIS dużym krokiem w tę stronę była dyrektywa INSPIRE i budowa infrastruktury informacji przestrzennej (IIP) pozwalającej na integrację publicznie udostępnianych danych. Na tym przykładzie dobrze widać, że integracja na skalę kraju czy UE jest przedsięwzięciem złożonym, wymagającym nie tylko rozwiązań technicznych, ale też prawnych i organizacyjnych, a przede wszystkim zmiany sposobu myślenia.

Integracja systemowa na skalę jednej bądź kilku instytucji jest znacznie prostsza i w takim środowisku procesy integracyjne zaszły dużo dalej. Enterprise GIS (EGIS) to oprogramowanie pozwalające na głębszą integrację aplikacji GIS z innymi produktami informatycznymi niż ma to miejsce w przypadku korzys­tania z IIP. Możemy z poziomu aplikacji GIS sięgać do innych systemów (np. SAP, czyli wspomagających zarządzanie firmą), uruchamiać w nich procesy, dostarczać im usługi przestrzenne, a także wykonywać zaawansowane analizy wykorzystujące dane składowane w wielu różnych systemach IT. Możemy też używać produktów GIS z perspektywy innych systemów, na przykład w aplikacji webowej osadzić aplikację EGIS Web, która zapewni funkcjonalności przestrzenne w kontekście i na potrzeby tego systemu. Dla użytkownika końcowego złożenie to może być całkowicie nieodczuwalne.

Dobrym przykładem tego typu rozwiązań jest System Informacji o Terenie KGHM wymieniający automatycznie informacje o zdarzeniach podsystemu Ochrona Środowiska z SAP. Kolejny to Uniwersalny Moduł Mapowy dostarczający usług przestrzennych (jak np. wyznaczanie tras czy znalezienie najbliższego patrolu) na mapie wyświetlającej aktualne pozycje pojazdów policyjnych, wymieniający informacje o zdarzeniach z systemem dyspozytorskim policji, wojewódzkich centrów powiadamiania ratunkowego oraz z mobilnymi urządzeniami patroli pieszych i zmotoryzowanych...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS