Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2014, Nr 2 (225) |


• Praktyczne CD – wskazówki dotyczące stosowania rozporządzenia ws. bazy danych GESUT, BDOT oraz mapy zasadniczej • Uważaj, gdy dzielisz lub rozgraniczasz – sędzia dr Magdalena Durzyńska omawia kolejne przykłady postępowań dyscyplinarnych wobec geodetów uprawnionych (w tym biegłych sądowych) • Standardy, ale jakie? ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Józef Kalisz 20 lat później

Informacja o śmierci Józefa Kalisza, byłego głównego geodety kraju, przypomniała mi, że pierwszy wywiad, który ukazał się na łamach GEODETY, przeprowadziliśmy właśnie z nim.

Rozmowa ukazała się w trzecim numerze miesięcznika wydanym w sierpniu 1995 r. Nieskromnie dodam, że był to również mój pierwszy wywiad w życiu. Tytuł daliśmy mocno na wyrost: „Ranga geodety rośnie”.

Jako wsparcie wzięłam na tę rozmowę fotografa amatora i zaprzyjaźnionego dziennikarza prasowego. Z dziennikarzem spotkałam się godzinę wcześniej, żeby omówić tematy, które mieliśmy poruszyć w wywiadzie. Po przejrzeniu mojej listy pytań, stwierdził, że on nie ma tu nic do roboty, bo sama doskonale sobie poradzę, i zostawił mnie z całym tym pasztetem. Byłam przerażona, ale zdeterminowana. Z moim obecnym doświadczeniem całą tę rozmowę przeprowadziłabym, oczywiś­cie, inaczej. Ale i tak uważam, że znalazło się w niej kilka elementów, do których warto wrócić ze względu na koloryt tamtych czasów i długą drogę, jaką przeszliś­my przez tych blisko 20 lat. Zobaczmy, jak sprawdziły się przewidywania Józefa Kalisza.

latem 1995 r. prowadzono w kraju przygotowania do reorganizacji tzw. centrum gospodarczego, która zyskała już akceptację rządu. Przymierzano się do utworzenia Głównego (lub Centralnego) Urzędu Katastru, Geodezji i Kartografii na wzór Urzędu Nadzoru Budowlanego. „Mamy już przygotowany projekt ustawy o państwowej służbie geodezyjnej. Trwają prace zespołu pod przewodnictwem wicepremiera Kołodki nad uporządkowaniem podatku od nieruchomości” – powiedział Kalisz. Jak wiemy, urząd rzeczywiście powstał, ale bez katastru w nazwie, a kataster i podatek katastralny stały się wkrótce w kręgach politycznych pojęciami skazanymi na banicję.

„Musi dojść do consensusu między dwoma ministrami, którzy dzisiaj odpowiadają za geodezję, tj. ministrem rolnictwa i ministrem gospodarki przestrzennej. Po reorganizacji centrum geodezja musi być w gestii jednego resoru lub w gestii premiera”. Okazało się, że musi, to tylko na Rusi, a w Polsce – jak kto chce.

„Związek Pracodawców porusza temat nie tylko wojewódzkich biur, ale również środowisk i instytutów naukowych. Jedno jest pewne, nie mogą to być podmioty działające na zasadzie konkurencji dla jednostek funkcjonujących na ogólnych zasadach rynkowych”. Jaki dzisiaj koń jest, każdy widzi...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS