Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2014, Nr 2 (225) |


• Praktyczne CD – wskazówki dotyczące stosowania rozporządzenia ws. bazy danych GESUT, BDOT oraz mapy zasadniczej • Uważaj, gdy dzielisz lub rozgraniczasz – sędzia dr Magdalena Durzyńska omawia kolejne przykłady postępowań dyscyplinarnych wobec geodetów uprawnionych (w tym biegłych sądowych) • Standardy, ale jakie? ...

powrót

Lidia Danielska

Praktyczne CD

„Praktyczne wskazówki” to próba oswojenia prawa. Dokonano w nich nie tylko przełożenia formalnego języka rozporządzenia na „nasze”, ale również uporządkowania nieprzejrzystej formy aktu i zestawienia nowego z tym, co znane.

5 kwietnia weszło w życie rozporządzenie ministra administracji i cyfryzacji z 12 lutego 2013 r. w sprawie bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej (DzU z 2013 r., poz. 383). Rozporządzenie stanowi wykonanie delegacji ustawowej zapisanej w art. 19 ust. 1 pkt 7 ustawy z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne. W obowiązujących ramach prawnych z zakresu geodezji i kartografii brakowało aktu rangi rozporządzenia, który obejmowałby w sposób kompleksowy przedmiot wskazany w delegacji ustawowej.

(...) Przepisy rozporządzenia wywołały wiele emocji w środowisku geodezyjnym. Podnoszone zastrzeżenia, które zdaniem odbiorców utrudniają ich stosowanie w praktyce, to głównie: brak definicji szeregu określeń powołanych w treści rozporządzenia, nieprzejrzysta forma redakcyjna aktu – mnogość załączników, nieprzejrzysty sposób i nieprecyzyjność w definiowaniu obiektów baz danych i ich atrybutów (znalezienie kompleksowej informacji dla pojedynczego obiektu bazy danych wymaga przeanalizowania kilku załączników i kompilacji cząstkowych informacji), brak postanowień przepisów przejściowych i dostosowujących.

Niniejsze opracowanie jest próbą nadania przepisom rozporządzenia wymiaru praktycznego, co postulowały zarówno organy administracji geodezyjnej i kartograficznej w województwie wielkopolskim, odpowiedzialne za utworzenie i prowadzenie baz danych GESUT i BDOT500, jak i geodeci – wykonawcy prac geodezyjnych, których wyniki będą zasilały te bazy danych w trybie aktualizacji.

W opinii autorów wartość dodaną opracowania stanowi zestawienie – porównanie postanowień przepisów przedmiotowego rozporządzenia z postanowieniami przepisów instrukcji technicznych obowiązujących przed wejściem w życie tego aktu normatywnego. Opracowanie ukończono w lipcu 2013 r...

Pełna treść artykułu oraz płyta CD w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS