Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2014, Nr 1 (224) |


• Plusy i minusy 2013 – subiektywne podsumowanie wydarzeń roku • Sztafeta pokoleń – rozmowa o spuściźnie prof. Andrzeja Makowskiego i dr. Krzysztofa Buczkowskiego • Czy robot zastąpi geodetę? • Nie znamy dnia ani godziny – przykłady postępowań dyscyplinarnych wobec geodetów omawia sędzia Magdalena Durzyńska ...

powrót

Opracowanie Jerzy Królikowski

Plusy i minusy 2013

Jakie wydarzenia mijającego roku zapiszą się złotymi zgłoskami w historii polskiej geodezji i kartografii, a o których lepiej zapomnieć? Odpowiedź przynosi nasze doroczne subiektywne zestawienie. Tym razem uzbierało się w nim 12 plusów, 10 minusów i 2 znaki zapytania. Rok 2013 minął więc „w kratkę”.

+ Ton dyskusji w naszej branży bez wątpienia nadawał Waldemar Izdebski, wystosowując serię listów otwartych do głównego geodety kraju, ministra administracji i cyfryzacji, a nawet premiera. Po co to chwalić, skoro geodeci i kartografowie uwielbiają narzekać? To prawda. Problem w tym, że robią to głównie w kuluarach. Tymczasem prezes warszawskiej firmy Geo-System jako jeden z nielicznych miał odwagę nie tylko otwarcie zarzucić GUGiK-owi marnowanie pieniędzy podatników na darmowe aplikacje czy tworzenie prawa o wątpliwej jakości, ale także rzetelnie to udokumentować.

Przy tej samej okazji GUGiK-owi należy się spory minus za odpowiedzi na te lis­ty otwarte. Nawet jeśli ktoś z całych sił chciał uwierzyć, że Urząd tworzy świetne prawo, a pieniądze wydaje efektywnie, to czytając napisane od niechcenia argumenty, musiał się boleśnie zawieść.

+ Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy o opłatach za czynności geodezyjne za niezgodne z ustawą zasadniczą. Plus dla Geodezyjnej Izby Gospodarczej, za to, że mimo wielokrotnych zapewnień GUGiK, iż w tej kwestii prawo geodezyjne jest nieskazitelne, po wielu latach doprowadziła tę sprawę do końca.

? W związku z tym wyrokiem należy do połowy 2014 roku znowelizować Pgik. Główny geodeta kraju postanowił przy tej okazji wprowadzić do tego aktu wiele zmian, przedłużając burzliwe istnienie tej żywej, legislacyjnej skamieliny. Jedne propozycje cieszą (np. uwolnienie niektórych danych przestrzennych), inne wzbudzają kontrowersje (likwidacja ZUD-ów, wprowadzenie opłat za ASG-EUPOS). Najbardziej niepokoi jednak ekspresowe tempo wprowadzania tak wielu zmian. Geodeci mają przecież jeszcze w pamięci, jak taki pośpiech skończył się w przypadku rozporządzenia o standardach.

A skoro o rozporządzeniach mowa… ile czasu może zająć ministerstwu przesłanie na prośbę redakcji podpisanego już aktu prawnego? W przypadku rozporządzenia o GESUT, BDOT500 i mapie zasadniczej trwało to ponad miesiąc! Jako powód zwłoki podano „konieczność pozys­kania informacji z poszczególnych komórek organizacyjnych ministerstwa”.Praw­­­­­­­­dziwe przyczyny tej sytuacji mogą być dwie. Albo Michał Boni podpisał niedoróbkę, albo resort odpowiedzialny za cyfryzację państwa nie umie wygenerować PDF-a. Nie wiadomo tylko, co gorsze...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS