Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2013, Nr 12 (223) |


• Skaza na całe życie – postępowanie dyscyplinarne wobec geodetów, cz. I • Blamaż czy szansa? Krytyka branży geodezyjnej za spowalnianie inwestycji szerokopasmowych może wyjść na dobre, bo o jej problemach wreszcie zrobiło się głośno • Budowlane porządki – pierwsza część z cyklu „Bogdan Grzechnik radzi” ...

powrót

Krzysztof Chmielnicki

Najdalej na południe

Wyznaczenie współrzędnych trójstyku granic państwowych Polski, Słowacji i Ukrainy znajdującego się na szczycie góry Krzemieniec (obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego) było jednym z celów prac przeprowadzonych podczas obozu naukowego Bieszczady – Ukraina młodzieży z AGH w Krakowie.

Kolejnym zadaniem, z jakim postanowiła zmierzyć się 9-osobowa grupa studentów z Koła Naukowego Geodetów „Dahlta” pod opieką mgr inż. Jolanty Knecht, było odnalezienie wysuniętego najdalej na południe punktu linii granicznej Polski. Podczas poszukiwań dodatkowych wyzwań pomiarowych organizatorzy wyjazdu trafili na informację o popadającym w ruinę kościele katolickim w Starej Soli na Ukrainie oraz ciekawym pod względem architektonicznym obiekcie sakralnym w Wojutyczach. Postanowiliśmy poddać je inwentaryzacji przy zastosowaniu metod fotogrametrycznych w ramach drugiej części obozu, która odbyła się właśnie na Ukrainie.

Obóz naukowy (26 sierpnia – 1 wrześ­nia) poprzedzony był wywiadem terenowym, który przeprowadził w lipcu br. koordynator projektu. Na jego podstawie podjęto decyzję o wykorzystaniu w pracach polowych odbiorników GPS (LeicaViva GS10 oraz GS15) i 2-sekundowego tachimetru (LeicaViva TS15). Sprzęt ten został wypożyczony od firmy Instrumenty Geodezyjne T. Nadowski. Trudne warunki terenowe oraz niepewność dotycząca dokładności wyznaczenia współrzędnych punktów w linii granicznej skłoniły nas do zastosowania metody RTK-GPS, pomiaru statycznego GPS oraz klasycznych pomiarów kątowo-liniowych. Te dość typowe i powszechne metody pozyskiwania danych wymagały jednak od nas nietypowych działań spowodowanych m.in. dużym przysłonięciem horyzontu od strony południowej, brakiem zasięgu polskich sieci telefonii komórkowej, ogromnym obeliskiem znajdującym się w miejscu przecięcia trzech granic, który uniemożliwiał ustawienie instrumentu i sygnału nad punktem, a także mgłą ograniczającą widoczność do 10-15 metrów. Wykonana została statyczna sesja pomiarowa GPS trwająca trzy godziny, pomiary sieci kątowo-liniowej złożonej z punktów granicznych kraju oraz trzech wierzchołków obelisku symbolizującego trójstyk, a także pomiar RTK-GPS na tychże...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS