Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2013, Nr 5 (216) |


• Rozważny powrót, czyli rozmowa z głównym geodetą kraju dr. Kazimierzem Bujakowskim • GML – tak, wypaczenia – nie! • Mapy straszą w sieci – przegląd mapowych serwisów internetowych • Jak naprawić EMUiA? – analiza przepisów związanych z prowadzeniem numeracji adresowej • Infrastruktura transportowa ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

GML - tak, wypaczenia - nie!

Od GML-a nie ma odwrotu – zgodnie uznali uczestnicy konferencji „GML w praktyce”, która odbyła się 12 kwietnia na Politechnice Warszawskiej. Wskazali jednak na wiele mankamentów związanych z jego wprowadzaniem.

Zacznijmy od wyjaśnienia, że GML (Geography Markup Language) jest językiem formalnym służącym do opisu struktur danych zalecanym przez normy ISO serii 19100 z zakresu informacji geograficznej. Ma służyć jedynie do wymiany danych między systemami. Jak przypomniał animator konferencji dr Adam Iwaniak, próby wypracowania formatów wymiany danych podejmowano w Polsce już wcześniej:
• 1995 r. SWING – miał służyć do wymiany danych między bazami danych SIT. Zakładał przekazywanie danych przestrzennych oraz modelu danych. Mankamentami były niejednoznaczność w zdefiniowaniu modelu danych i… brak udanych importów z tego formatu.
• 1998 r. TANGO – nie był przyjęty przez GUGiK, ale zaimplementowany z sukcesem w wielu programach. Przekazywał dane przestrzenne oraz redakcję mapy. Sekcja metadanych zawierała odwołanie do instrukcji technicznych (gdzie był zdefiniowany model). Standaryzował typy geometryczne obiektów przestrzennych odmiennie od instrukcji K-1.
• 2001 r. SWDE – służy do wymiany danych między bazami ewidencyjnymi. Model danych zdefiniowany w rozporządzeniu. Nie przenosi elementów redakcyjnych. Wykorzystywany z sukcesem w wielu programach.
• 2003 r. SWDE/SWING 3.0. – umożliwia przekazanie opisu modelu danych użytego do reprezentacji danych oraz informacji o utworzeniu i przeznaczeniu danych zawartych w pliku transferu. Przenosi elementy redakcyjne mapy. Wykorzystywany w praktyce.

Wymienione formaty stosowano w różnym zakresie, niektóre (jak SWDE) miały wiele wariantów, co oczywiście nie zapewniało pełnej wymiany danych między systemami. Wraz z pojawieniem się internetu powstał język XML (Extensible Markup Language), czyli rozszerzalny język znaczników. Nie zawiera on informacji, jak wyświetlać dane, ani jak je przetwarzać. Można natomiast do tego wykorzys­tać dedykowane aplikacje lub powiązane technologie XML, m.in.:
• XML Schema – strukturyzuje oraz waliduje dokumenty XML,
• XSL Tranformations – transformuje i przetwarza dokumenty XML,
• XLink – umożliwia łączenie całych dokumentów lub ich fragmentów.
GML jest branżowym wariantem XML – sposobem kodowania informacji geograficznej. Dr Adam Iwaniak zaznaczał, że nie ma odwrotu od stosowania GML-a w Polsce, takie są bowiem trendy światowe. Jego zdaniem GUGiK podjął słuszną decyzję o wprowadzeniu GML-a do praktyki geodezyjnej, a poszczególne modele baz danych muszą być iteracyjnie ulepszane. I co do tego uczestnicy konferencji byli w zasadzie zgodni. Jednak zarówno przedstawiciele firm zajmujących się oprogramowaniem geodezyjnym, jak i administracji samorządowej wskazali na wiele uchybień i zgłosili liczne wątpliwości związane z wdrażaniem GML-a...


Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS