Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2013, Nr 3 (214) |


• Bezrobocie geodetów i kartografów 2012 • Nie chcę być „inżynierem” • Deregulacja na ostatniej prostej • Szkoła fotointerpretacji, cz. 3 • Satelitarna lekkość pomiaru, czyli przegląd geodezyjnych odbiorników GNSS • ABC otwartego geoportalu • Za 3,5 roku ewidencja gruntów i budynków zgodna z ...

powrót

Szymon Kondratowicz

ABC otwartego geoportalu

Internetowe serwisy mapowe wyrastają w Polsce jak grzyby po deszczu. Choć stworzenie takiego portalu przy użyciu komercyjnych aplikacji jest technicznie coraz prostsze, wciąż wymaga sporych nakładów finansowych. Tańszym, ale bardziej skomplikowanym rozwiązaniem jest wolne oprogramowanie. Co więc wybrać?

Przed dylematem wyboru technologii do stworzenia geoportalu stanęła niedawno firma OPGK z Olsztyna. Jej serwis mapowy miał obejmować całe województwo warmińsko-mazurskie i udostępniać następujące dane: granice gmin i powiatów z Państwowego Rejestru Granic, miejscowości z Państwowego Rejestru Nazw Geograficznych, mapy topograficzne w skali 1:10 000 oraz lotniczą ortofotomapę Olsztyna. Poza tym założono, że powinien on oferować wszystkie podstawowe narzędzia typowe dla geoportali, jak np.: nawigacja, włączanie i wyłączanie warstw, zmiana kolejności ich wyświetlania, mapa podglądowa, wyszukiwanie po atrybutach, pomiar odległości i powierzchni, identyfikacja obiektów czy wydruk mapy.

Rozwiązanie tworzone przez OPGK Olsztyn nie miało charakteru wdrożeniowego, a jego celem było wyłącznie opracowanie metodyki budowy geoportalu. W momencie rozpoczęcia prac brano pod uwagę użycie zarówno płatnego, jak i bezpłatnego oprogramowania, z biegiem czasu skupiono się jednak na rozwiązaniach opensource’owych. Zdecydowała możliwość ich bezpłatnego wykorzystania oraz modyfikacji kodu źródłowego. Barierą jest jednak konieczność stosowania kilku aplikacji jednocześnie oraz znajomości języków programowania. Czego konkretnie potrzeba, by zbudować otwarty serwis mapowy?...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS