Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2013, Nr 1 (212) |


• Z widokiem na WTC – wywiad ze Stanisławem Nazalewiczem, geodetą i fotografikiem • Plusy i minusy 2012 – redakcyjny przegląd wydarzeń w branży geodezyjnej i pokrewnych • Obywatelu, znaj granice! – TERYT 2 na finiszu • Szkoła fotointerpretacji, cz. 1 – rozpoczynamy cykl artykułów z praktycznej ...

powrót

Jerzy Przywara

Przygrywka do nowego cennika

Przepisy dotyczące udostępniania danych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (PZGiK) oraz opłat za te usługi od dawna budzą kontrowersje i są powodem licznych spraw sądowych wytaczanych administracji geodezyjnej przez firmy i obywateli. 19 grudnia 2012 r. nad rozwiązaniem problemu udostępniania i cenników pochyliła się Państwowa Rada Geodezyjna i Kartograficzna.

W przypadku udostępniania danych nie są ze sobą spójne zapisy Prawa geodezyjnego i kartograficznego (za dane z PZGiK trzeba płacić) oraz ustawy o dostępie do informacji publicznej (nie precyzuje, co jest informacją publiczną, którą państwo/administracja ma obowiązek udostępnić bezpłatnie).

Kiedy w grudniu 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o dostępie do informacji publicznej uwzględniająca postanowienia dyrektywy UE w sprawie ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego, przepisy stały się jeszcze mniej zrozumiałe. Kolidują bowiem ze sobą artykuły tej samej ustawy. Z nowych zapisów wynika, że udostępnienie informacji z PZGiK (w ramach ponownego wykorzystania) powinno być bezpłatne zgodnie z art. 23a, choć w art. 1 ust 2. mowa jest o tym, że ustawa ta nie narusza przepisów innych ustaw (choć Pgik jednak mówi, że za dane trzeba płacić). Ponieważ uzyskanie informacji na podstawie zapisu o ponownym wykorzystaniu jest łatwiejsze niż w ramach ogólnych przepisów o dostępie do informacji publicznej, tylko patrzeć, jak nastąpi wysyp kolejnych spraw sądowych.

Jeszcze trudniejsze wydaje się wprowadzenie do Pgik zapisów dotyczących opłat, bo z jednej strony są oczekiwania obywateli i firm optujących za prostym cennikiem i niskimi opłatami (najlepiej zerowymi), a z drugiej – potrzeby coraz bardziej zachłannego budżetu państwa...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS