Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2001, Nr 9 (76) |


• Gdzie znaleźć bezrobotnego geodetę • Czy satelity zastąpią klasyczne sieci geodezyjne, a mapy będą robiły się same? (część I) • Przegląd niwelatorów laserowych (część I) • Widziane z Kanady – o swoich związkach z AGH w Krakowie opowiada dr Teodor Blachut • W Wydziale Geodezji i Kartografii u mazowieckiego ...

powrót

Bazy danych rosną

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

W Wydziale Geodezji i Kartografii u mazowieckiego marszałka.
Geodeci z mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego skarżą się na liczne trudności, ale ostatnio mają kilka powodów do zadowolenia. Jednym z nich jest list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie budowy mazowieckiego SIP podpisany niedawno przez marszałka Zbigniewa KuŸmiuka i wojewodę Antoniego Pietkiewicza. Drugim – gotowe arkusze wypuszczone z Topograficznej Bazy Danych odpowiadające mapie w skali 1:50 000. Trzecim – perspektywa szybkiego opracowania aktualnej ortofotomapy aglomeracji warszawskiej.

List intencyjny
Prawie rok na pozytywny odzew wojewody czekała propozycja marszałka województwa mazowieckiego dotycząca
współpracy w zakresie budowy Mazowieckiego SIP. Wreszcie pod koniec lipca obydwaj panowie złożyli swoje podpisy pod listem intencyjnym. Strony uznały, że „ze względu na podział kompetencji w zarządzaniu informacją
o charakterze przestrzennym budowa efektywnego Systemu Informacji Przestrzennej i jego pełne wykorzystanie są
możliwe tylko przy współpracy obu urzędów”. Zgodnie z deklaracją system ułatwić ma „zarządzanie regionem i wykorzystywanie środków własnych oraz zewnętrznych, w tym unijnych, dla dobra regionu”. Kolejnym krokiem obu stron będzie podpisanie porozumienia i powołanie struktury czuwającej nad wymianą informacji pomiędzy urzędami oraz określającej podział zadań i środków na ich realizację. Odtąd wszelkie poczynania dotyczące MSIP mają być wspólne. Informacje już zgromadzone w systemie budowanym dotychczas w urzędzie marszałkowskim zostaną uzupełnione danymi będącymi w posiadaniu wojewody, by obie strony mogły z nich korzystać.
W pierwszym etapie system ma wspomagać zarządzanie województwem, w przyszłości – umożliwiać udostępnianie danych na zewnątrz.

Pierwsze arkusze z TBD
Topograficzna Baza Danych to część Mazowieckiego Systemu Informacji Przestrzennej. Zawiera ona informacje o stopniu szczegółowości mapy topograficznej w skali 1:50 000. Są już gotowe pierwsze arkusze wydrukowane z tej bazy.
– To nie jest mapa, tylko wydruk z bazy danych – z naciskiem podkreśla Jerzy Albin, dyrektor Wydziału Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego. – Podobnie jak większość samorządowców, uważamy, że czasy kartografii papierowej odchodzą już do przeszłości, a przynajmniej przechodzą kryzys. Użytkownicy oczekują, że produktem finalnym pracy geodetów będzie baza danych, z której oczywiście można wydrukować dowolną ilość map papierowych, ale są one produktem dodatkowym. Taki pogląd jest przyczyną rozbieżności pomiędzy GUGiK i nami. Naszym zdaniem zmiany technologiczne powinny znajdować odbicie w odpowiednich przepisach, bo inaczej życie i prawo się rozchodzą. Jeśli nie potrafimy dostarczyć produktu na odpowiednim poziomie, to użytkownik wynajmie kogoś innego, dzisiaj jeszcze z Polski, a jutro ze świata – obawia się geodeta województwa.
Mazowiecki Urząd Marszałkowski już na początku ubiegłego roku podpisał porozumienie z Zarządem Geografii Wojskowej o wspólnej realizacji Topograficznej Bazy Danych. 10 arkuszy wykonano w roku 2000 (po 5 sfinansowała każda ze stron, a „marszałkowskie” arkusze obejmujące zachodnią część województwa opracowało konsorcjum WPG i Polkartu). Ponad 40 arkuszy zaplanowano na rok 2001, a na koniec roku 2002 województwo powinno mieć pełne pokrycie obiektową bazą danych (78 arkuszy).
– Gdyby nie początkowe tarcia między Wydziałem Geodezji i Kartografii a GUGiK, praca zostałaby zakończona w tym roku – zaznacza Jerzy Albin.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS