Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2001, Nr 8 (75) |


• Małopolski System Informacji Przestrzennej – nowe oblicze • Monitorowanie roślinności na podstawie danych satelitarnych • Przyjdzie walec i wyrówna • Uciec ze skansenu, czyli spodziewane miejsce w geodezji XXI wieku • Sprostamy wyzwaniu – koncepcja krajowego systemu ewidencji gospodarstw rolnych • O ...

powrót

Jerzy Przywara

Przyjdzie walec i wyrówna

Quo vadis, geodezjo?”, Nowy Sącz, 7-8 czerwca.
Konferencję nowosądecką zdominowała gremialna krytyka administracji geodezyjnej oraz przepisów hamujących rozwój zawodu. Mimo tytułowego „Quo vadis?” w wielu wygłoszonych referatach nie można było dostrzec myśli wybiegających daleko w przyszłość. Trudno wszakże o wizjonerstwo, gdy ma się na co dzień spętane ręce i nogi.
A nierzadko i umysł.

Organizowana od 30 lat konferencja w Nowym Sączu ma ugruntowaną pozycję w środowisku. Co dwa lata rozprawia się tutaj o aktualnych zagadnieniach polskiej geodezji. Tym razem okrągła rocznica i początek nowego stulecia były okazją do spojrzenia na jej perspektywy.
O przyszłości mówiono głównie w referatach, chociaż autorzy wielu z nich nie poszybowali zbyt wysoko. Gorące dyskusje zdominowała zaś proza dnia codziennego i typowo polskie narzekania. Wiele z poruszonych problemów znamy nie od wczoraj. I aż dziw bierze, że do tej pory nikomu nie udało się ich rozwiązać, zwłaszcza że w mniej lub bardziej radykalny sposób sygnalizowane były na dziesiątkach podobnych spotkań.

Zmienić Pgik
W chwili, gdy na rynku (nie tylko geodezyjnym) panuje kryzys, a frustracje z tym związane wymagają szczególnego zastanowienia się nad losem zawodu, tytułowe zapytanie konferencji było jak najbardziej na miejscu. Wygłaszane opinie ukazały znane od lat niedoskonałości Prawa geodezyjnego i kartograficznego, aktów wykonawczych oraz szczególnie uwypukliły rozbieżności w poglądach na podstawowe kwestie. Jeśli zaś nie ma zgody co do diagnozy, to jak uleczyć pacjenta? Być może remedium na to będą wnioski z konferencji (ramka na s. 22), bo o tym, że pacjent jest chory, wiadomo nie od dzisiaj. Absurdy prawne ilustrowano licznymi przykładami – np. rozporządzenie w sprawie rozgraniczania nieruchomości uniemożliwia dokonanie czynności, gdy w postępowaniu udział bierze duża liczba współwłaścicieli, a rozporządzenie w sprawie trybu dokonywania podziałów nieruchomości zmusza właściciela do „wizytowania” swoich punktów granicznych kilka razy z rzędu z uwagi na wielokrotne podziały działki sąsiada.

Rynek kontra reszta świata
Od momentu nastania w Polsce wolnego rynku, czy raczej jego namiastki, sprawą nierozwiązywalną jest takie jego uregulowanie, by sfera budżetowa nie była uczestnikiem gry rynkowej i nie konkurowała z podmiotami, dla których podstawowym kryterium działania jest generowanie zysku. Tajemnicą poliszynela jest istnienie firm zarejestrowanych przez geodezyjnych urzędników na żony, szwagrów czy kolegów oraz dojenie państwowej kasy bez najmniejszych skrupułów.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS