wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Maj 2001, Nr 5 (72) |


• W służbie GUGiK – rozmowa z Grażyną Twardowską, dyrektorem Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej • Kontrolowany poślizg kolosa, czyli geodeci na budowie tunelu autostrady • O wykorzystaniu pionowego gradientu ziemskiej siły ciężkości w geodezji pisze prof. Marcin Barlik (część I) • Baza cen ...

powrót

Janusz Wałkuski

Polonez na bagnach

Prace geodezyjne Wojskowego Instytutu Geograficznego na Polesiu w latach 1936-37.
„W pierwszych dniach czerwca przyjechałem na swój odcinek pracy. Widok rozpaczliwy. Bagno zalane wodą, kompletny brak punktów orientacyjnych, »hrudy« zatopione, rzeka Bobryk zmieniła swoje koryto, a właściwie tak rozlała, że mapa była bezużyteczna. Według wskazówek przewodnika udałem się łodzią na przełaj na jedyny »suchy« w danej okolicy hrud. Suchość polegała na tym, że na tle zalanego, bagiennego kożucha, wyłania się pewnego rodzaju wyspa porośnięta krzakami i przesiąknięta, lecz nie zalana wodą. Powstaje kwestia, jak zabudować bagno, gdzie w czerwcu nie wyczuwa się nogami dna, stojąc po pas na huśtającym się utworzonym z szuwarów kożuchu” – to fragment relacji porucznika Longina Bobrowicza z pierwszych dni prac polowych na Polesiu.

W „Wiadomościach Służby Geograficznej” (nr 3 z 1936 r.) znalazłem krótką informację Stanisława Pietkiewicza o artykule pułkownika Edwarda de Martonne (szefa francuskiej kolonialnej służby topograficznej, doradcy technicznego Wojskowego Instytutu Geograficznego w początkowym okresie jego działalności), opublikowanym we Francji i dotyczącym polskiej geodezji i kartografii. Autor tej notatki recenzuje: „Bieg sprawozdania przerywany jest przez ciekawe uwagi o zrozumieniu przez nasze władze państwowe ważności prac nad zdjęciem kraju (topograficznym – J.W.) o wybitnym zmyśle praktycznym, z którym zabrano się przede wszystkim do prac podstawowych, których potrzeba dawała się najbardziej bezpośrednio odczuwać, o trudnościach terenowych na Polesiu”.
Pochwała naszego wybitnego zmysłu praktycznego i egzotyka dawnego Polesia sprawiły, że zainteresowałem się pracą geodetów i topografów na tym terenie, jakby szukając potwierdzenia ocen francuskiego pułkownika. Efekt tych poszukiwań był tak fascynujący, że postanowiłem podzielić się z czytelnikami swoim oczarowaniem tą krainą i ludźmi tam pracującymi.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS