Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2001, Nr 5 (72) |


• W służbie GUGiK – rozmowa z Grażyną Twardowską, dyrektorem Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej • Kontrolowany poślizg kolosa, czyli geodeci na budowie tunelu autostrady • O wykorzystaniu pionowego gradientu ziemskiej siły ciężkości w geodezji pisze prof. Marcin Barlik (część I) • Baza cen ...

powrót

Janusz Wałkuski

Polonez na bagnach

Prace geodezyjne Wojskowego Instytutu Geograficznego na Polesiu w latach 1936-37.
„W pierwszych dniach czerwca przyjechałem na swój odcinek pracy. Widok rozpaczliwy. Bagno zalane wodą, kompletny brak punktów orientacyjnych, »hrudy« zatopione, rzeka Bobryk zmieniła swoje koryto, a właściwie tak rozlała, że mapa była bezużyteczna. Według wskazówek przewodnika udałem się łodzią na przełaj na jedyny »suchy« w danej okolicy hrud. Suchość polegała na tym, że na tle zalanego, bagiennego kożucha, wyłania się pewnego rodzaju wyspa porośnięta krzakami i przesiąknięta, lecz nie zalana wodą. Powstaje kwestia, jak zabudować bagno, gdzie w czerwcu nie wyczuwa się nogami dna, stojąc po pas na huśtającym się utworzonym z szuwarów kożuchu” – to fragment relacji porucznika Longina Bobrowicza z pierwszych dni prac polowych na Polesiu.

W „Wiadomościach Służby Geograficznej” (nr 3 z 1936 r.) znalazłem krótką informację Stanisława Pietkiewicza o artykule pułkownika Edwarda de Martonne (szefa francuskiej kolonialnej służby topograficznej, doradcy technicznego Wojskowego Instytutu Geograficznego w początkowym okresie jego działalności), opublikowanym we Francji i dotyczącym polskiej geodezji i kartografii. Autor tej notatki recenzuje: „Bieg sprawozdania przerywany jest przez ciekawe uwagi o zrozumieniu przez nasze władze państwowe ważności prac nad zdjęciem kraju (topograficznym – J.W.) o wybitnym zmyśle praktycznym, z którym zabrano się przede wszystkim do prac podstawowych, których potrzeba dawała się najbardziej bezpośrednio odczuwać, o trudnościach terenowych na Polesiu”.
Pochwała naszego wybitnego zmysłu praktycznego i egzotyka dawnego Polesia sprawiły, że zainteresowałem się pracą geodetów i topografów na tym terenie, jakby szukając potwierdzenia ocen francuskiego pułkownika. Efekt tych poszukiwań był tak fascynujący, że postanowiłem podzielić się z czytelnikami swoim oczarowaniem tą krainą i ludźmi tam pracującymi.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS