wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Maj 2001, Nr 5 (72) |


• W służbie GUGiK – rozmowa z Grażyną Twardowską, dyrektorem Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej • Kontrolowany poślizg kolosa, czyli geodeci na budowie tunelu autostrady • O wykorzystaniu pionowego gradientu ziemskiej siły ciężkości w geodezji pisze prof. Marcin Barlik (część I) • Baza cen ...

powrót

Zbigniew Adamczak

Kontrolowany poślizg kolosa

Geodeci na budowie pierwszego w Polsce tunelu wykonanego metodą przesuwu.
Jak wybudować tunel autostrady przebiegającej pod torami kolejowymi, tak by zminimalizować koszty inwestycji i utrudnienia w ruchu? Idea jest prosta – należy zbudować obok nasypu kolejowego tunel, rozebrać tory i istniejący nasyp, a następnie wsunąć w to miejsce gotowy fragment tunelu i ułożyć na nim tory.

Jesienią 1998 roku rozpoczęto pierwsze prace przy budowie najtrudniejszego i najdroższego, liczącego 13,3 km, odcinka autostrady A2 – obwodnicy Poznania. Inwestor podzielił całość prac na 2 etapy. Pierwszym, dobiegającym już końca, było wykonanie obiektów inżynierskich. O ogromie podjętych prac niech świadczy fakt, że należało wybudować: 3 wiadukty na węzłach autostradowych, 306-metrowy most przez Wartę ponad ujęciem wody na Dębinie, wiadukt nad linią kolejową Poznań – Katowice, tunel pod linią kolejową Poznań – Wrocław i łącznicą Starołęka – Luboń, a także 6 wiaduktów ponad planowaną autostradą w ciągach istniejących ulic i dróg.
Jednym z najciekawszych etapów realizacji tego kontraktu było wykonanie pierwszej części tunelu pod torami kolejowymi w Luboniu. Pierwotnie projekt przewidywał budowę tymczasowych torów kolejowych obok obiektu. Rozwiązanie to pozwalało na wybudowanie tunelu metodą tradycyjną, było jednak stosunkowo drogie i dlatego wykonawca robót (Fougerolle International/Mostostal Warszawa J.V. Sp. z o.o.) zaproponował zmianę technologii. Pozwoliło to zmniejszyć koszty inwestycji i zminimalizować utrudnienia w ruchu kolejowym. Idea przedsięwzięcia była prosta – należy zbudować obok nasypu kolejowego tunel, rozebrać tory i istniejący nasyp, następnie wsunąć w to miejsce gotowy fragment wspomnianego tunelu. Przewidywana przerwa w ruchu pociągów nie mogła przekroczyć 72 godzin. Operacja ta miała być wykonana dwukrotnie – pod torami łącznicy i pod torami szlakowymi. Pozostała część konstrukcji miała być zrealizowana metodą tradycyjną.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS