wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Maj 2001, Nr 5 (72) |


• W służbie GUGiK – rozmowa z Grażyną Twardowską, dyrektorem Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej • Kontrolowany poślizg kolosa, czyli geodeci na budowie tunelu autostrady • O wykorzystaniu pionowego gradientu ziemskiej siły ciężkości w geodezji pisze prof. Marcin Barlik (część I) • Baza cen ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

W służbie GUGiK

Z Grażyną Twardowską, dyrektorem Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, rozmawia Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska: Na czym polega specyfika Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej
i Kartograficznej?
Grażyna Twardowska: CODGiK gromadzi centralny zasób, co oznacza, że materiały geodezyjne i kartograficzne obejmują swym zasięgiem całą Polskę. W skład centralnego zasobu wchodzą materiały i bazy danych dotyczące podstawowych osnów geodezyjnych I i II klasy, osnów grawimetrycznych i magnetycznych. Centralny zasób gromadzi pełną dokumentację geodezyjną, topograficzną i kartograficzną oficjalnych wydawnictw Głównego Geodety Kraju. Na uwagę zasługuje zbiór zdjęć lotniczych powierzchni kraju oraz Państwowy Rejestr Granic Administracyjnych. W końcowym etapie opracowania jest Rejestr Nazw Geograficznych. W centralnym zasobie znajdują się też wszystkie wydawnictwa drukowane przez Głównego Geodetę Kraju: mapy topograficzne, tematyczne, „Atlas Rzeczypospolitej Polskiej”, instrukcje i wytyczne techniczne oraz standardy.

Jak mają się zbiory CODGiK do zbiorów ośrodków wojewódzkich?
Po reformie administracyjnej CODGiK podzielił się swoimi materiałami z ośrodkami wojewódzkimi. Zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji z 17 maja 1999 r. w sprawie określania rodzajów materiałów stanowiących państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny... ośrodki wojewódzkie wyposażone zostały w materiały geodezyjne i kartograficzne dotyczące osnów i map topograficznych, otrzymały także mapy drukowane, wszystko w obrębie swojego województwa. Województwa zostały również zobowiązane do prowadzenia baz danych krajowego systemu informacji o terenie. Prężne ośrodki odkupiły już od CODGiK materiały, które są im potrzebne do realizacji tych zadań, inne dopiero to organizują.

Jakiego rodzaju dane były nabywane przez WODGiK-i?
Mapy topograficzne i tematyczne (najczęściej w formie cyfrowej), wykazy punktów podstawowej osnowy geodezyjnej
wraz z opisami topograficznymi, skanowane zdjęcia lotnicze, kopie Państwowego Rejestru Granic oraz wydawnictwa
kartograficzne i książkowe Głównego Geodety Kraju.

Jakie były warunki zakupu tych materiałów?
Drukowane mapy topograficzne w skali 1:10 000 i 1:25 000 przekazaliśmy wojewódzkim ośrodkom – zgodnie z decyzją głównego geodety kraju – nieodpłatnie. Do innych wydawnictw stosowane były ceny preferencyjne obniżone o 40%, natomiast materiały kartograficzne, zdjęcia lotnicze, dane geodezyjne sprzedawaliśmy po kosztach sporządzenia kopii cyfrowej lub analogowej.

Czy kupowanie materiałów przez WODGiK-i nie było przekładaniem pieniędzy z kieszeni do kieszeni?
Niezupełnie, dlatego, że wszystkie wpływy CODGiK są przekazywane w całości na Centralny Fundusz Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym. W przypadku funduszu wojewódzkiego obowiązek ten dotyczy tylko 10% środków. Zatem istnieje pomiędzy nimi pewien związek, ale nie jest to na pewno przekładanie z kieszeni do kieszeni.

W wyniku zmian organizacyjnych te same materiały przechowywane są obecnie w dwóch miejscach. Jakie są procedury utrzymania tych zbiorów w aktualności i spójności?
Ściśle współpracujemy z ośrodkami wojewódzkimi, wzajemnie przekazując sobie aktualne materiały. Informujemy się
również o wykonywanych i planowanych pracach.

Jakie inne zadania (poza przyjmowaniem, gromadzeniem i udostępnianiem materiałów wykonawcom prac
kartograficznych i geodezyjnych) realizuje CODGiK?
Prowadzenie centralnego zasobu to nasza podstawowa działalność, ale oprócz niej wykonujemy jeszcze inne zlecenia Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Jest to udział pracowników CODGiK w przetargach, komisjach i odbiorach prac geodezyjnych zlecanych przez Departament Geodezji i Departament Kartografii. Na zlecenie Departamentu Katastru Nieruchomości wykonujemy coroczny Krajowy Wykaz Gruntów. Organizujemy stoiska z wydawnictwami Głównego Geodety Kraju na krajowych i międzynarodowych targach książki, uczestniczymy w konferencjach i seminariach. Prowadzimy pokazy i prezentacje dla oficjalnych delegacji, uczniów techników geodezyjnych oraz studentów wydziałów geografii i geodezji. Przyjmujemy też zlecenia od odbiorców z zewnątrz na wywoływanie filmów lotniczych, skanowanie map czy zdjęć lotniczych nie będących zasobem, wypożyczamy sprzęt geodezyjny i fotogrametryczny, prowadząc przy tym szkolenia

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


LiDAR rzuca nowe światło na cywilizację Majów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS