Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2001, Nr 1 (68) |


• Największa armia w Europie, czyli geodeci uprawnieni w Polsce powojennej (część II) • Co dalej ze stereoortofoto? • Oprogramowanie dla mapy numerycznej i nie tylko (część II) • Informacja przestrzenna w procesach zarządzania • Możliwości i perspektywy rozwoju ODGiK-ów • Mówić jednym językiem, czyli terminologia ...

powrót

Adam Linsenbarth

Otwarcie na świat

Instytut Geodezji i Kartografii w latach 1995-2000 (cz. II). Czym charakteryzowały się ostatnie lata mijającego tysiąclecia w działalności Instytutu? Czy sprostaliśmy wyzwaniom czasu i potrafiliśmy wykorzystać osiągnięcia nauki i techniki? Co zrobiliśmy, by przygotować się do integracji z Unią Europejską? – wydarzenia z najnowszej historii IGiK przypomina dyrektor Adam Linsenbarth (część pierwszą opublikowaliśmy w GEODECIE 11/2000).

Systemy informacji przestrzennej
Wśród prac prowadzonych w Ośrodku Teledetekcji i Informacji Przestrzennej „OPOLiS” w ostatnim 5-leciu na pierwszy plan wysuwa się projekt badawczy zamawiany dotyczący koncepcji krajowego systemu informacji przestrzennej realizowany wspólnie z kilkoma uczelniami na zlecenie MSWiA. Wiele opracowań ukierunkowanych było na zakładanie baz danych o różnym charakterze. Na przykład w ramach międzynarodowego projektu Map BSR Instytut uczestniczył w budowie baz danych zlewni Morza Bałtyckiego dla obszaru Polski.
Kolejnym zadaniem o zasięgu krajowym było opracowanie założeń Zintegrowanego Systemu Informacyjnego o Rolniczej Przestrzeni Produkcyjnej Polski. Z prac o znaczeniu regionalnym wymienić należy przygotowanie koncepcji Wielkopolskiego SIP, a także założeń i projektu Numerycznej Mapy Bazowej jako podstawowej warstwy informacyjnej systemu. Zasięg lokalny ma Kociewski SIP, dla którego opracowano koncepcję obejmującą założenie baz danych dla gminy miejskiej Starogard Gdański, przygotowanie aplikacji do ich obsługi oraz rekomendacji dotyczących wdrażania i funkcjonowania systemu.
Z prac ukierunkowanych branżowo wymienić wypada przygotowanie koncepcji SIP dla Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych, a także nadzorowanie prac związanych z budową numerycznej mapy zasadniczej Pienińskiego Parku Narodowego. IGiK opiniował również projekt SIP na zlecenie Agencji Budowy i Eksploatacji Autostrad.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS