Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2000, Nr 7 (62) |


• Niełatwo być liderem – o Małopolskim SIP rozmawiamy z jego szefem dr. hab. Tadeuszem Chrobakiem • Mapy wektorowe w standardzie NATO • Znowu zmiany na górze • O społecznych aspektach geoinformacji pisze prof. Jerzy Gaździcki • Geoinformatyczne PTIP-owanie, czyli X Konferencja PTIP „Systemy Informacji ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Przeszłość - przyszłości

55-lecie Instytutu Geodezji i Kartografii. Uroczystości obchodów 55-lecia Instytutu Geodezji i Kartografii rozpoczęły się 19 czerwca rano mszą w warszawskim kościele św. Krzyża. Następnie odbyła się sesja jubileuszowa w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica, podczas której wręczono odznaczenia państwowe zasłużonym pracownikom oraz zaprezentowano wczoraj, dziś i jutro Instytutu. Następnego dnia na terenie Obserwatorium Astronomicznego IGiK w Borowej Górze przy ognisku spotkali się byli i obecni pracownicy oraz przyjaciele Instytutu.

Instytut Geodezji i Kartografii, a właściwie Geodezyjny Instytut Naukowo-Badawczy, gdyż taka była pierwotna nazwa IGiK, utworzony został 30 marca 1945 r. równocześnie z Głównym Urzędem Pomiarów Kraju oraz Państwową Radą Mierniczą. Celem nowo powołanej placówki było prowadzenie badań naukowych i działalności techniczno-rozwojowej na rzecz służby geodezyjnej. W ciągu 55 lat historii na czele Instytutu stali kolejno: prof. Edward Warchałowski, prof. Bronisław Piątkiewicz, prof. Tadeusz Lazzarini, doc. Stanisław Kryński, prof. Bogdan Ney oraz prof. Adam Linsenbarth. Wśród pracowników Instytutu znalazły się takie profesorskie sławy, jak Stefan Hausbrandt, Czesław Kamela, Marian Piasecki czy Franciszek Biernacki. Od 1972 r. Rada Naukowa IGiK ma uprawnienia do przeprowadzania przewodów doktorskich (do końca 1999 r. promowano 39 doktorów). Aktualnie w Instytucie pracują 104 osoby, w tym 8 z tytułem profesora, 6 na stanowisku profesora IGiK, 3 na stanowisku docenta oraz 16 ze stopniem naukowym doktora.

Sala Lustrzana Pałacu Sztaszica była pełna, kiedy rozległ się dźwięk rogu. To zespół sygnalistów łowieckich „Akteon”, złożony ze studentów Wydziału Leśnego SGGW, efektownie rozpoczął imprezę jubileuszową. Gospodarzem odbywającego się w ciepłej, niemal rodzinnej, atmosferze spotkania był dyrektor IGiK prof. Adam Linsenbarth. Lista znamienitych gości była długa, dość powiedzieć, że znalazło się na niej aż czterech byłych szefów służby geodezyjnej – Czesław Przewoźnik, Andrzej Szymczak, Zdzisław Adamczewski i Józef Kalisz, aktualny prezes GUGiK Kazimierz Bujakowski, a także reprezentant szefa służby topograficznej płk Wiesław Graszka oraz przedstawiciele wydziałów geodezji wiodących uczelni w kraju, największych firm geodezyjnych, organizacji zrzeszających geodetów oraz współpracujących z IGiK instytutów badawczych. Miłym słowom i gestom nie było końca.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS