Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2000, Nr 7 (62) |


• Niełatwo być liderem – o Małopolskim SIP rozmawiamy z jego szefem dr. hab. Tadeuszem Chrobakiem • Mapy wektorowe w standardzie NATO • Znowu zmiany na górze • O społecznych aspektach geoinformacji pisze prof. Jerzy Gaździcki • Geoinformatyczne PTIP-owanie, czyli X Konferencja PTIP „Systemy Informacji ...

powrót

Adam Augustynowicz, Florian Romanowski, Sławomir Świderski

Numeryczny zasób to konieczność

Historia, teraźniejszość i przyszłość zinformatyzowanych ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej

Od I konferencji nt. numerycznego ośrodka dokumentacji minęły dwa lata. W tym niedługim okresie na nieustanną rewolucję w zakresie sprzętu informatycznego i oprogramowania nałożyła się wprowadzona 1 stycznia 1999 roku reforma administracyjna kraju. Zmieniła ona w sposób radykalny usytuowanie państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej na poszczególnych szczeblach administracji rządowej i samorządowej. Na przykładzie doświadczeń elbląskiego środowiska geodezyjnego spróbujemy pokazać różnice i podobieństwa w podejściu do problematyki cyfrowego ODGiK wczoraj i dziś oraz sformułować kilka refleksji dotyczących przyszłości.

Zmiana podejścia do budowy systemów dla ośrodka
Grażyna Skołbania, dyrektor Departamentu ds. Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego GUGiK, pisze w jednym z ostatnich numerów GEODETY [3], że „numeryczny zasób to konieczność”. Oznacza to, że należy szybko, zdecydowanie i profesjonalnie informatyzować zasób. Dzisiaj można to zrobić w sposób bardziej zorganizowany niż na początku lat 90. Wtedy uruchomienie budowy zasadniczej mapy numerycznej było szczytowym osiągnięciem. I choć jako geodeci zdawaliśmy sobie sprawę, że jak wszyscy pionierzy poruszamy się po niepewnym gruncie, to czuliśmy, że w przyszłości trzeba będzie te nowe produkty wprząc w struktury ODGiK. Termin wykonania mapy wydawał się odległy, zaś sama problematyka prowadzenia zasobu numerycznego, postrzegana głównie od strony technicznej, nie jawiła się jako zadanie zbyt skomplikowane. W wielu ośrodkach w kraju na zbudowaniu mapy numerycznej poprzestano, co oznaczało zmarnowanie wysiłków i wydanych środków oraz pozbawienie się spodziewanych profitów wynikających z funkcjonowania mapy cyfrowej w ośrodku, a także wykorzystywania jej przez użytkowników. I tu można zacytować wciąż aktualną maksymę z poprzedniej konferencji: „Zabieranie się do komputeryzacji zasobu geodezyjnego bez wizji i realnych podstaw jego funkcjonowania po transformacji jest pociągnięciem wprowadzającym chaos w działaniach ośrodka i powodującym marnotrawienie środków”.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS