Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2000, Nr 7 (62) |


• Niełatwo być liderem – o Małopolskim SIP rozmawiamy z jego szefem dr. hab. Tadeuszem Chrobakiem • Mapy wektorowe w standardzie NATO • Znowu zmiany na górze • O społecznych aspektach geoinformacji pisze prof. Jerzy Gaździcki • Geoinformatyczne PTIP-owanie, czyli X Konferencja PTIP „Systemy Informacji ...

powrót

Piotr Przybyliński

Mapy wektorowe w standardzie NATO

Nowym wyzwaniem Służby Topograficznej Wojska Polskiego jest program opracowania na obszar kraju map wektorowych poziomu 2 (VMap2). Utworzona baza danych geoprzestrzennych pozwoli na wykonanie standardowego produktu cyfrowego, a także przyszłych wydań analogowej mapy topograficznej w skalach 1:50 000 oraz 1:100 000.

Od roku jesteśmy członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego i jednocześnie komponentem jego potencjału obronnego. Aby korzystać z przywileju kolektywnej obrony NATO w wypadku agresji zbrojnej na nasz kraj, przyjęliśmy szereg zobowiązań. Wydzielone jednostki Sił Zbrojnych RP uczestniczą w działaniach prewencyjnych, eliminujących różnorodne zagrożenia występujące w obszarze euroatlantyckim. Musimy być także przygotowani do wypełniania obowiązków „państwa-gospodarza” w wypadku sojuszniczych działań zbrojnych prowadzonych na naszym terytorium. Współdziałanie w środowisku wielonarodowym narzuciło nowe wymagania jakościowe w wielu obszarach funkcjonowania Sił Zbrojnych RP, w tym zabezpieczenia geograficznego. Podstawowym wymogiem jest posiadanie standardowych map analogowych na wyznaczony obszar odpowiedzialności.
Standaryzacja objęła również opracowania cyfrowe, niezbędne do automatyzacji dowodzenia i eksploatacji nowoczesnych systemów uzbrojenia. Ujednoliceniu podlegają tu układy odniesień przestrzennych, zawartość informacyjna, modele i formaty wymiany danych, a także ich organizacja na nośnikach dystrybucyjnych. Elementy te są określone precyzyjnie przez dokumenty standaryzacyjne STANAG.

Z produktów cyfrowych najbardziej poszukiwane są mapy wektorowe (ang. Vector Smart Map), powszechnie określane skrótem VMap. Produkt taki, wykonywany na trzech poziomach szczegółowości, jest modelem powierzchni Ziemi, na który składają się: semantyka, geometria, topologia i atrybuty jakościowo-ilościowe realnych i abstrakcyjnych obiektów geograficznych.
Specyfikacje VMap mają swoje podstawy w standardzie wymiany cyfrowej informacji geograficznej – „Digital Geographic Information Exchange Standard” określanym akronimem DIGEST. Znalazła tu zastosowanie część II tego dokumentu – „Theoretical Model, Exchange Structure and Encapsulation Specification” opisująca model teoretyczny i format wymiany danych VPF. Z kolei z części IV – „Feature and Attribute Coding Catalogue” – wykorzystano, oznaczony akronimem FACC, schemat kodowania obiektów geograficznych i ich atrybutów istotnych z wojskowego punktu widzenia.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS