wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Sierpień 1999, Nr 8 (51) |


• O DTM dla Soły rozmawiamy z Kazimierzem Słoniowskim i Haliną Szymczak z PPGK z Warszawy • Samorząd postuluje – geodeci województw o problemach geodezji • Główny geodeta kraju o przygotowaniach do korekty ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne • Skąd więcej działek – scalenia i podziały gruntów peryferyjnych w ...

powrót

Marek Ziemak

Zrozumieć przepisy

Z życia Geodezyjnej Izby Gospodarczej.
Przedsiębiorcy geodezyjni na co dzień spotykają się z inwestorami próbującymi ułatwić sobie życie przy przygotowywaniu inwestycji poprzez omijanie prawa geodezyjnego i budowlanego, które wymagają właściwych map do celów projektowych. Popularne są dwa sposoby tego omijania: poprzez zmniejszanie tzw. kołnierza mapy wokół lub wzdłuż inwestycji oraz poprzez wykorzystywanie do projektowania i uzgodnień odbitek według stanu archiwalnego.

W związku z coraz liczniejszymi przypadkami takiego łamania prawa ze szkodą dla prawidłowego projektowania i późniejszych realizacji projektów w terenie przedsiębiorcy geodezyjni zrzeszeni w Geodezyjnej Izbie Gospodarczej przedstawili sytuację w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii. GUGiK wyraził zrozumienie dla sprawy i wystosował pismo (ZG-4/1091/98/99 z dnia 18 marca 1999 r.) do wojewódzkich inspektorów nadzoru geodezyjnego przypominające o zasadach opracowywania map do celów projektowych i zobowiązujące ich do przekazania tych zasad starostom, ośrodkom dokumentacji geodezyjno-kartograficznej oraz ZUD-om. Myślimy, że powinno to ukrócić zapały inwestorów chodzących „na skróty”. Jednocześnie jednak dla wsparcia wszystkich geodetów w negocjacjach i dyskusjach z inwestorami w zakresie podstaw prawnych i interpretacji GUGiK, publikujemy to pismo poniżej.
Publikujemy również pytanie naszego członka w sprawie naliczania opłat przy wykonywaniu map do celów projektowych wraz z uproszczonymi wypisami z ewidencji gruntów oraz pismo GUGiK (ZG-4/473/99 z dnia 11 czerwca 1999 r., ) będące odpowiedzią na to pytanie. Temat i interpretacja zainteresuje z pewnością wielu wykonawców, jak i pracowników ośrodków i pozwoli uniknąć zbędnych dyskusji w przyszłości.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS