Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 1999, Nr 8 (51) |


• O DTM dla Soły rozmawiamy z Kazimierzem Słoniowskim i Haliną Szymczak z PPGK z Warszawy • Samorząd postuluje – geodeci województw o problemach geodezji • Główny geodeta kraju o przygotowaniach do korekty ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne • Skąd więcej działek – scalenia i podziały gruntów peryferyjnych w ...

powrót

Opracowanie redakcji

Samorząd postuluje

Geodeci województw o problemach geodezji w administracji samorządowej.
Geodeci województw spotkali się 13 lipca w Warszawie. Zaledwie dzień wcześniej poprzez urzędy marszałkowskie dostali do zaopiniowania projekt nowelizacji ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji publicznej, której artykuł 14 dotyczy zmian w Prawie geodezyjnym i kartograficznym. Geodetów województw zbulwersował fakt, że projekt nie był z nimi wcześniej konsultowany.

Geodeci województw zgadzają się z poglądem, że prawo geodezyjne wymaga zmian. Dali temu wyraz w piśmie skierowanym do ministra spraw wewnętrznych i administracji Janusza Tomaszewskiego, w którym piszą, że „podstawowym problemem w realizacji przez marszałków samorządowych województw zadań z zakresu geodezji i kartografii, jest zły stan prawny i podział kompetencyjny zawarty w ustawie z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne. Dotyczy to zwłaszcza koordynacji kompetencji wynikających z tej ustawy z innymi zadaniami przypisanymi samorządowi województwa ustawą z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa. Przykładem takich rozbieżności są m.in. niefortunne sformułowania dotyczące podziału zadań pomiędzy administracją rządową a samorządami w zakresie tworzenia map topograficznych”.

Nic o nas bez nas
Główny Geodeta Kraju Kazimierz Bujakowski trzykrotnie już w tym roku spotkał się z geodetami województw i wiele razy podkreślał chęć współpracy z samorządowcami. Dlatego 10 czerwca geodeci województw wystąpili do GGK z propozycją włączenia ich przedstawicieli do prac nad nowelizacją prawa geodezyjnego. Do 13 lipca nie otrzymali żadnej odpowiedzi. Szczególnie dotknął samorządowców fakt, że jedynymi konsultantami projektu byli inspektorzy nadzoru geodezyjno-kartograficznego (a więc administracja rządowa konsultowała projekt z administracją rządową, pomijając samorząd).
W piśmie do ministra Tomaszewskiego wyrazili „stanowczy protest przeciwko nowelizacji przepisów prawa, obejmujących zagadnienia z dziedziny geodezji i kartografii, bez udziału samorządu województwa”.
Uważają, że „monopolizowanie przez administrację rządową ustalania kompetencji administracji geodezyjnej i kartograficznej jest niezwykle niebezpieczne, powodując nadmierną centralizację władzy oraz środków finansowych w organach nadzoru. Przeczy to zasadzie rozwoju samorządności i stawia pod znakiem zapytania istotę wprowadzanych reform państwa”. Dalej piszą, że ich zdaniem „nie ma znaczących różnic (ilościowych, jakościowych) co do sposobu wykonywania zadań z zakresu geodezji i kartografii przez organy administracji rządowej bądź samorządowej” i stanowczo domagają się „zaprzestania praktyk decydowania o zadaniach i kompetencjach bez konsultacji z zainteresowanymi”. Pod protestem, który zostanie przesłany również do wiadomości Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego, podsekretarza stanu w MSWiA Marka Naglewskiego oraz Głównego Geodety Kraju Kazimierza Bujakowskiego, podpisało się 12 geodetów województw.
Jerzy Albin (zastępca geodety województwa mazowieckiego, wcześniej wiceprezes GUGiK) uważa, że w obowiązującym prawie geodezyjnym kwestie dotyczące województw nie zostały dopracowane i teraz to zaczyna się mścić. Ale pierwszymi pytanymi o zmiany powinni być ci, których to dotyczy, czyli samorządowcy. – Zasada „nic o nas bez nas” powinna obowiązywać już na etapie przygotowania prawa – zaznacza z naciskiem. – Są warunki do tego, by prace nad ustawą były prowadzone wspólnie przez reprezentację urzędników administracji rządowej i samorządowej oraz wykonawstwa i nie sadzę, by ktoś się od takiej współpracy odwracał.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS