Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 1999, Nr 1 (44) |


• Katastrofa budowlana – monitorowanie przemieszczeń Europlexu w Warszawie • Cyfrowo szybciej – porównanie wyników aerotriangulacji wykonanej na autografie analitycznym i cyfrowym • Założenia nowego systemu odniesień przestrzennych „1992” • Jak naliczać opłaty za ODGiK wyjaśnia dyrektor Departamentu ...

powrót

Zygmunt Szumski

Święty Tomasz i "jajeczko"

Bubel cd. – autor odpowiada na artykuł polemiczny Stanisława Zaremby z GEODETY 11/98.

Dotąd nie interesowałem się tym, jakie osoby nazwałem redaktorami rozporządzenia w artykule „Prawny bubel i co z niego wynika” (GEODETA Nr 8/98). W numerze 11/98 ujawnił się artykułem „Rozporządzenie o ewidencji pomostem do katastru” jeden spośród tego składu. Jest to pan Stanisław Zaremba, z którym niewiele różnimy się rocznikiem, stale interesujemy się nowymi technikami, siłą rzeczy od lat widujemy się na sympozjach, konferencjach, kongresach i oczywiście mówimy sobie po imieniu. Jednakże co innego prywatne kontakty, co innego fachowa dyskusja, do tego w druku. Gdyby treść, którą zawiera omawiany artykuł, przysłał mi Autor prywatnie, pocztą, to prywatnie odpowiedziałbym Staszkowi na widokówce. Odpowiedź zawierałaby oprócz daty i podpisu pewien kolokwialny zwrot, którego raczej nie da się nazwać grzecznościowym. Jednak odpowiedź Panu Stanisławowi Zarembie na jego artykuł w GEODECIE musi być publiczna, więc przez szacunek dla Czytelnika wymaga określonej formy.

Jajeczko „częściowo nieświeże”
Pan Stanisław Zaremba, znakomity erudyta, zaczął od św. Tomasza, którego zacytował, aby delikatnie zwrócić czytelnikom uwagę, że jestem zarozumiałym durniem, który zabiera głos w sprawach, na których się nie zna. Ten błyskotliwy, choć znany od starożytności chwyt (odnosić się krytycznie ad personam, nie ad rem), znamionuje wytrawnego polemistę i świadczy o kulturze.
Ponieważ Pan Zaremba nie jest zarozumiałym durniem i zna się bardzo dobrze na sprawach, o których pisałem, jest oczywiście uzasadnione używanie przez niego w stosunku do mnie mentorskiego i protekcjonalnego tonu, np. chciałbym Ci przypomnieć, że zadaniem rozporządzenia było..., myślę, że niezbyt uważnie śledzisz bieżące zmiany w ustawodawstwie..., na marginesie, bądź jednak bardziej konsekwentny.... Zwrotów tych używa Pan Zaremba do uprawdopodobnienia stwierdzeń „częściowo” nieprawdziwych (jak to jajeczko „częściowo nieświeże”). Choćby przy cytowanym bądź jednak bardzie konsekwentny. Odnosi się to do rzekomej mojej przepowiedni z połowy roku 1995, iż realizacja treści rozporządzenia trwać będzie 396 lat. Cytowana przez Pana Zarembę liczba 396 jest prawdziwa, resztę Pan Zaremba raczył sobie wyssać z palca. Dowód jest oczywisty: nie mogła się ta przepowiednia odnosić do rozporządzenia, skoro ukazało się ono półtora roku później.
Myślę, że wspomniane „jajeczka” wynikają z głębokich przemyśleń Pana Zaremby. Jest przekonany, że skoro On (współ)pracował nad rozporządzeniem, to jest ono dobre ex definitione i nie trzeba go nowelizować, zarzutów można nie zauważać, a uwagę czytelników odwrócić posługując się „jajeczkami”.

Metoda
Będąc już inżynierem, studiowałem na pewnym humanistycznym wydziale. Podobnie jak pan prezydent, nie podjąłem jednak pisania pracy dyplomowej i chyba z tych samych co pan prezydent przyczyn. Współczynnik wysiłek-do-zadowolenia był niekorzystny. Jednakże wydaje się, że choć nie osiągnąłem takich wyżyn intelektu jak Pan Zaremba (niestety, sprawa wrodzonych zdolności), to w pamięci coś mi zostało. Wiem na przykład, że od średniowiecza kurs wykładów każdego szanującego się uniwersyteckiego wydziału obejmuje naukę o wymianie poglądów, dyskusji i polemice. W trakcie nauki prawidłowego prowadzenia dyskusji omawia się też techniki niezupełnie uczciwe i raczej mało akceptowane w kulturalnej dyskusji.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS