Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 1999, Nr 1 (44) |


• Katastrofa budowlana – monitorowanie przemieszczeń Europlexu w Warszawie • Cyfrowo szybciej – porównanie wyników aerotriangulacji wykonanej na autografie analitycznym i cyfrowym • Założenia nowego systemu odniesień przestrzennych „1992” • Jak naliczać opłaty za ODGiK wyjaśnia dyrektor Departamentu ...

powrót

Opracowanie redakcji

Nowy stary układ

Sympozjum „Odwzorowanie obszaru Polski w szerokiej strefie Gaussa-Krügera”, GUGiK w Warszawie, 11 grudnia 1998 roku.
Przedstawiamy podstawowe założenia nowego systemu odniesień przestrzennych „1992”, zawarte w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów, które powinno zacząć obowiązywać 1 stycznia 1999 r. Z uwagi na termin wprowadzenia tego rozporządzenia sympozjum zorganizowano chyba kilka miesięcy za późno. Prace w układzie „92” trwają już kilka lat – dokonano pomiarów i obliczeń osnowy I i II klasy oraz wykonano część opracowań map topograficznych. Dyskusja o jakichś gruntownych zmianach w chwili obecnej stała się chyba bezprzedmiotowa.

Organizatorami spotkania były Sekcja Kartografii Komitetu Geodezji PAN i Departament Kartografii i Fotogrametrii GUGiK. Sesję otworzył prezes GUGiK Józef Racki, a obrady poprowadził prof. Andrzej Makowski (Politechnika Warszawska). Celem sympozjum było przedstawienie analitycznych rezultatów prac nad stworzeniem jednolitego odwzorowania dla terenu całej Polski oraz praktycznych i technologicznych zagadnień związanych z jego wprowadzeniem. Od strony teoretycznej temat zreferował dr Jerzy Balcerzak (Politechnika Warszawska), prezentując, proste z matematycznego punktu widzenia, formuły umożliwiające łatwe przejście na nowy układ. Obliczenia poparte były empirycznymi badaniami wykonanymi dla wybranych punktów sieci na terenie całej Polski. Dr Roman Kadaj (Politechnika Rzeszowska) przedstawił znane ułomności układu „65”. Wskazał, że nowy układ „92” powinien stać się „roboczą platformą” dla opracowań osnów poziomych. Przykładami zilustrował zalety nowego układu, w pierwszym rzędzie podniesienie jakości osnów. Zwrócił także uwagę na potrzebę rejestrowania współrzędnych B, L jako uniwersalnego środka do przejścia na dowolny układ. Obaj mówcy zaakcentowali, że współczesna technika komputerowa umożliwia szybkie i bezproblemowe poruszanie się pomiędzy dowolnymi układami.
W części dyskusyjnej głos zabrało kilkunastu mówców. Opinie były podzielone, choć większość stanowili zwolennicy wprowadzania nowego układu. Najważniejsze, że wszyscy byli zgodni co do tego, że należy odejść od układu „65”. A oto główne głosy, jakie padły w dyskusji:
- z początkiem 1999 roku Rada Ministrów ma wydać rozporządzenie o stosowanym na terenie Polski układzie odniesienia (z punktu widzenia administracji rządowej system odniesienia dla powyższego rozporządzenia uzależniony jest tylko od wyboru dokonanego przez bezpośrednio zainteresowanych, czyli geodetów),
- osnowa I i II klasy posiada już współrzędne w proponowanym układzie „92”,
- kilkanaście procent map topograficznych w skalach 1:50 000 i 1:10 000 zostało już opracowanych w nowym układzie

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS