Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 1999, Nr 1 (44) |


• Katastrofa budowlana – monitorowanie przemieszczeń Europlexu w Warszawie • Cyfrowo szybciej – porównanie wyników aerotriangulacji wykonanej na autografie analitycznym i cyfrowym • Założenia nowego systemu odniesień przestrzennych „1992” • Jak naliczać opłaty za ODGiK wyjaśnia dyrektor Departamentu ...

powrót

Marek Woźniak

Katastrofa budowlana

Monitorowanie przemieszczeń Europlexu w Warszawie.
Prowadzenie dużych inwestycji wymaga korzystania z wyników stałego monitoringu geodezyjnego. Szczególnie wówczas, gdy prace prowadzone są w gęstej zabudowie miejskiej, a wykopy osiągają głębokość kilku czy nawet kilkunastu metrów. Ta prosta prawda nie dociera niestety do wielu inwestorów, aż do chwili, gdy wydarzy się katastrofa budowlana. Można mówić o szczęściu, jeśli skończy się tylko na stratach materialnych. Ale i wówczas koszty ich pokrycia wielokrotnie przewyższają koszty obsługi geodezyjnej. W przypadku Europxule lekceważenie dostarczonych przez geodetów danych doprowadziło do katastrofy (red.).

Wyjątkowa dynamika budowy obiektów handlowo-biurowych w Warszawie wywołała nowe sytuacje i potrzeby skierowane do środowiska geodetów. Nowe obiekty powstają jako uzupełnienie dotychczasowej zabudowy lub w miejsce obiektów zaniedbanych, a zlokalizowanych w rejonie centrum miasta. Takie warunki realizacji budowy wymagają wykonywania głębokich wykopów, a te z kolei – zabezpieczeń ścian wykopu specjalnymi konstrukcjami budowlanymi. Są to przeważnie ściany szczelinowe, ścianki berlińskie lub inne konstrukcje zabezpieczające. Zagrożony jest nie tylko nowo wznoszony obiekt, ale i otoczenie rejonu budowy wraz ze wszystkimi jego elementami. Aby bezpiecznie prowadzić budowę, konieczna jest znajomość zachodzących zmian geometrycznych dla odpowiednio wybranych punktów kontrolowanych, reprezentatywnych dla obiektów. Powstają też nowe potrzeby dotyczące: tempa, zakresu, dokładności i form przedstawiania wyników. Nowe technologie pomiarowe i systemy przetwarzania danych pozwalają na bardzo istotne skrócenie czasu pomiaru – w wyjątkowych sytuacjach nawet do kilku godzin lub wręcz uzyskiwanie rezultatów pomiarów w „czasie rzeczywistym”.

Skutki lekceważenia monitoringu geodezyjnego

Budowa obiektu Europlex przy ulicy Puławskiej w Warszawie, prowadzona w głębokim wykopie w bezpośrednim sąsiedztwie budynków, stanowiła potencjalne zagrożenie dla otoczenia. Dlatego prowadzony był planowy monitoring geodezyjny w zawężonym zakresie. Monitoring ten już od listopada 1997 roku wykazywał niepokojące, narastające deformacje ścian szczelinowych i wzmożone tempo osiadań budynku mieszkalnego (Puławska 23/25) i Biblioteki Lekarskiej przy ulicy Chocimskiej. Poziome przemieszczenia punktów kontrolowanych dwóch ścian szczelinowych przekraczały dwukrotnie wartości deformacji dopuszczalnych (rys. 2).
Fakty te nie były jednak wystarczająco doceniane przez kierownictwo budowy. W dniu 11 marca ub.r. około godz. 14.30 nastąpiło złamanie ściany szczelinowej od strony ulicy Chocimskiej i obsunięcie się gruntu wraz z wieloma kontenerami zaplecza budowy do wykopu. Upadkiem były zagrożone dwa żurawie wieżowe, co mogło pociągnąć za sobą nowe straty. Zniszczeniu uległy fragmenty konstrukcji stropów i słupów wznoszonego obiektu oraz 50-metrowy fragment ulicy Chocimskiej wraz z infrastrukturą technicznego uzbrojenia terenu. Można stwierdzić, że bezpośrednią przyczyną katastrofy było wyczerpanie nośności rozpór i konstrukcji budowlanej zabezpieczającej wykop. Wobec zagrożenia stabilności budynku mieszkalnego ewakuowano jego mieszkańców i użytkowników obiektów handlowo-usługowych.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS