Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 1998, Nr 5 (36) |


• Projekt rozporządzenia o opłatach za usługi ODGiK • Pabianicki pilotaż - konferencja na temat wykorzystania zintegrowanego SIT dla wdrożenia powszechnej wyceny nieruchomości w mieście Pabianice • Korona Ziemi dla Leszka Cichego • GPS dla ekologa - zastosowanie wybranych technologii pomiarowych GPS w monitorowaniu środowiska ...

powrót

Jacek Smutkiewicz

Wystąpiła istotna zmiana okoliczności...

Historia jednego przetargu.
Przetargi weszły na stałe do postępowania przy wyborze wykonawców robót geodezyjnych. Najczęstszymi uwagami do ich przebiegu są zarzuty dotyczące uczciwości członków komisji przetargowych. Nie wnikając w te problemy, tym razem chcę opisać historię przetargu, który odbył się na przełomie roku w jednym z większych województw na południu Polski. Była to według oczekiwań firm biorących udział w tym postępowaniu pierwsza jaskółka świadcząca o tym, że nareszcie ktoś przejrzał na oczy i nawet w tym województwie zacznie się w końcu wykonywać mapę numeryczną.

Geodeta wojewódzki zaprosił kilkanaście firm geodezyjno-informatycznych „do wzięcia udziału w negocjacjach dotyczących udzielenia zamówienia publicznego na wykonanie wektorowej mapy zasadniczej”. Celem rozmów było określenie szczegółowego zakresu opracowania (chodziło o wykonanie mapy numerycznej wraz z ewidencją dla kilku dużych miast – obszar opracowania obejmował kilkanaście tysięcy hektarów), technologii oraz ceny za robotę, którą określali przedstawiciele poszczególnych firm. Rozmowy te prowadziło z ramienia urzędu 6 osób. Trwały prawie cztery godziny i były dość szczegółowe. Gdyby chodziło o zorientowanie urzędników w cenach i potencjalnych wykonawcach, czas, jaki został na to poświęcony, był wystarczający. Jednak przedstawicieli firm pożegnano obietnicą zaproszenia w ciągu miesiąca do II etapu przetargu.
I oczywiście dostali zawiadomienia o kolejnym etapie – około dwunastu stron warunków technicznych i finansowych, jakie musi spełnić uczestnik przetargu. Następuje faza przygotowań i analizy materiałów do składania ofert na piśmie, ze wszystkimi rygorami, jakimi są obwarowane przetargi zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych. Należało skompletować poświadczone odpisy bądź wystąpić do odpowiednich urzędów o odpowiednie zaświadczenia (w sumie ok. 6 dokumentów plus poświadczone odpisy uprawnień zawodowych). Niektóre firmy zainwestowały w przygotowania do tych przetargów dość znaczne kwoty, dochodzące nawet do 12 000 zł (jednym z warunków technicznych przetargu był zakup wymaganego oprogramowania). Należy dodać, że cały drugi etap rozgrywa się już w grudniu w okresie przed- i poświątecznym. Składanie ofert – w pierwszy poniedziałek po sylwestrze. Później oczekiwanie na otwarcie kopert, analiza cen konkurencji. Wreszcie oczekiwane rozstrzygnięcia przetargów.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS