Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 1998, Nr 2 (33) |


• Główny geodeta szkoli nie tylko geodetów - cykl bezpłatnych szkoleń odbywających się w siedzibie sieradzkiego ODGiK • Wyrównanie poziomej osnowy geodezyjnej I klasy w układzie współrzędnych „1992” • Wiele zostało zrobione - redakcyjna dyskusja na temat katastru nieruchomości • Bez interfejsów - standaryzacja ...

powrót

Wiesław Kozakiewicz

Wyrównanie pierwsza klasa

Wyrównanie poziomej osnowy geodezyjnej I klasy w układzie współrzędnych „1992”

W październiku 1996 roku na zlecenie Departamentu Katastru, Geodezji i Kartografii MGPiB wykonano nowe, jednoczesne wyrównanie punktów osnowy I klasy. Wyrównanie poprzedzono kilkudziesięcioma wyrównaniami wstępnymi i kontrolnymi mającymi na celu ustalenie ostatecznej jego wersji. Ze względu na zależność wyników wyrównania od założeń przyjętych w poprzednim kroku, proces prowadzono w cyklu iteracyjnym, ustalając stopniowo i kolejno poszczególne parametry sieci.

Jednoczesnego, wspólnego wyrównania punktów osnowy podstawowej dokonano po raz pierwszy w 1981 roku w Centrum Informatycznym Geodezji i Kartografii na komputerze NOVA 840.Wyrównaniu poddana została wówczas sieć powierzchniowa na całym obszarze Polski, nazwana PPOG81. Sieć zawierała 6555 punktów:
- 546 punktów sieci astronomiczno-geodezyjnej SAG i punktów pośrednich (przeciętna długość boku 25 km),
- 5937 punktów sieci wypełniającej SW (przeciętna długości boku 7 km),
- 72 punkty zagraniczne.
Obliczenia wyrównawcze przeprowadzono na elipsoidzie Krasowskiego, przyjmując punkt Borowa Góra za stały w wyrównaniu. Orientację i skalę sieci wyznaczało 55 azymutów oraz 163 długości.
Podobne zadanie wyrównawcze wykonano w 1984 roku. Dotyczyło ono wyrównania tzw. sieci JSAG. Różnica polegała na tym, iż za stałe przyjęto 1570 punktów, których współrzędne pochodziły z wykonanego w Moskwie wyrównania Jednolitej Sieci Astronomiczno-Geodezyjnej, zrealizowanego w ramach współpracy służb geodezyjnych krajów socjalistycznych. W październiku 1996 roku wykonano na zlecenie Departamentu Katastru, Geodezji i Kartografii MGPiB nowe, jednoczesne wyrównanie punktów osnowy I klasy. Głównym wykonawcą prac była firma VIELETO Sp. z o.o. z Warszawy. Inicjatorem i koordynatorem prac był wicedyrektor Departamentu Katastru mgr inż. Stanisław Gelo. Wykonana w Centrum Badań Kosmicznych transmisja danych z archiwalnych taśm magnetycznych komputera NOVA 840 na nośniki IBM PC znacząco zmniejszyła nakład pracy związany z pozyskaniem obserwacji źródłowych. Zgodnie z warunkami zlecenia zrealizowano następujące założenia dotyczące zadania wyrównawczego:
- wyrównanie przeprowadzono na płaszczyźnie odwzorowawczej nowego układu współrzędnych „1992”, odniesionego do elipsoidy GRS80,
- do wyrównania włączono punkty identyczne jak w roku 1981 oraz punkty tzw. sieci GOP+ROW, założonej w latach 1982-1986 w celu modernizacji osnowy podstawowej na obszarze Śląska (podlegającym wpływom eksploatacji górniczej),
- do wyrównania przyjęto obserwacje kierunkowe sieci SAG i obserwacje kątowe sieci SW, identyczne jak w wyrównaniu sieci PPOG81 oraz kąty i odległości sieci GOP+ROW,
- wyrównanie przeprowadzono w nawiązaniu do punktów satelitarnej sieci POLREF,
- ze względu na różne epoki pomiarów sieci SAG, SW, GOP+ROW oraz POLREF przeprowadzono analizę mającą potwierdzić lub odrzucić założenie o fizycznej niezmienności punktów uznawanych za identyczne,
- ujednolicono różną numerację punktów stosowaną w sieciach PPOG81, GOP+ROW oraz POLREF, przyjmując za ostateczną obecnie stosowaną numerację Centralnego Banku Osnów Poziomych.
Mając na uwadze względnie rozsądne ramy objętościowe niniejszego artykułu, ograniczymy się do przedstawienia tylko ważniejszych aspektów złożonej kampanii obliczeniowej, które mogą zainteresować szerszy krąg czytelników.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS