Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 1998, Nr 2 (33) |


• Główny geodeta szkoli nie tylko geodetów - cykl bezpłatnych szkoleń odbywających się w siedzibie sieradzkiego ODGiK • Wyrównanie poziomej osnowy geodezyjnej I klasy w układzie współrzędnych „1992” • Wiele zostało zrobione - redakcyjna dyskusja na temat katastru nieruchomości • Bez interfejsów - standaryzacja ...

powrót

Marek Witecki

Kataster dawniej

Dla Rzymian jedynie nieruchomość pomierzona była nieruchomością prawną. Miernictwo zajmowało ważne miejsce w cywilizacji rzymskiej, ponieważ podział i rozdzielanie ziemi miały zawsze pewne znaczenie religijne. Przejawiało się to zwłaszcza w rytuale zakładania miast i obozów wojskowych, w którym uczestniczyli: urzędnik, augur (wróżbita) i mierniczy.

Mapy katastralne, będące podstawą obliczania podatków, należą do najstarszych dzieł kartograficznych i znane były już cywilizacjom Mezopotamii, Asyrii, Babilonii i Egiptu. W starożytnym Rzymie za Serwiusza Tuliusza w V w. p.n.e. po ustanowieniu cenzusu majątkowego wszyscy obywatele składali zeznania o rozmiarach i dochodach swoich majątków. Po sprawdzeniu zapisywano je do specjalnych regestrów „Tabulae censuales”, które obok danych o powierzchni gruntów, sposobie uprawy, jakości i dochodowości zawierały nazwiska właścicieli. Słowo kataster pochodzi od łacińskiego catastrum – wykaz pogłównego, ale bliższe znaczeniowo jest włoskiemu catastro – księga podatkowa (fr. cadastre, niem. Kataster, ang. cadastre). Kataster jest w tradycyjnym pojęciu:
- urzędowym opisem nieruchomości ziemskiej pod względem rozległości (położenia, granic, powierzchni), podziału na własności, urodzajności, rodzaje użytków rolnych oraz wykazania dochodów do opodatkowania;
- podatkiem nałożonym na nieruchomość;
- zbiorem map (planów) i dokumentacji nieruchomości.
Dane te były rejestrowane w księgach katastralnych, prowadzonych na podstawie mapy katastralnej, sporządzanej przez urzędy katastralne. Mapy katastralne mają moc dowodową w sprawach własnościowych i przy ustalaniu granic nieruchomości.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS