Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 1997, Nr 12 (31) |


• Geodeto Poznaj System - rozmowa z Robertem Baranem, Andrzejem Jaroszewiczem, Erykiem J. Lipińskim i Dariuszem Stepnowskim, sprzedawcami technologii GPS • Kataster w Europie - spotkanie grupy MOLA w Warszawie • Geodeci w badaniach materii i energii • Mapy w Internecie • Jak uczyć i czego uczyć? • Japońskie impresje - ...

powrót

Piotr Zarzycki

Dywizjon do zadań specjalnych

O pomiarach artyleryjskich w Wojsku Polskim w okresie międzywojennym

W czerwcu 1920 r., w ramach Sekcji Artyleryjskiej Poligonu Rembertów, utworzono Kadrę Artyleryjskich
Oddziałów Pomiarowych. Jej dowódcą został ppłk Julian Stasiniewicz. Nie doszło jednak do wykorzystania artylerii pomiarowej w wojnie polsko-bolszewickiej, choć wcześniej było to planowane. Powodem był brak wyszkolonych żołnierzy oraz sprzętu.

Kadra przeniesiona została do Torunia w czerwcu 1921 r. Jednocześnie powiększono liczbę etatów, co umożliwiło już rok później rozpoczęcie szkolenia kadr dla Artyleryjskich Kompanii Pomiarowych, które planowano utworzyć na wypadek wojny. 6 II 1923 r. w miejsce Kadry Artyleryjskich Oddziałów Pomiarowych utworzono Szkołę Pomiarów Artylerii i nadano jej ostateczną strukturę szkolno-organizacyjną, która przetrwała do końca II Rzeczypospolitej. Szkolenie obejmowało pomiary topograficzne, optyczne i dźwiękowe. Aby umożliwić szkolenie, zakupiono nowoczesny sprzęt pomiarowy: lornetki zwykłe i nożycowe, stopery o dokładności 0,1 i 0,01 sekundy, nasłuchowniki i teodolity. 2 IX 1927 r. na bazie Szkoły Pomiarów Artylerii utworzono Dywizjon Pomiarów Artylerii, którego dowództwo objął ppłk Leon Czechowicz, a następnie ppłk Karol Steuer. Dyon składał się z trzech baterii pomiarów artylerii (bpa), w tym każda z nich z trzech plutonów – topograficzno-ogniowego, pomiarów wzrokowych i pomiarów dźwiękowych. Jednocześnie powiększono znacznie stan osobowy dywizjonu, który od tej pory liczył 38 oficerów oraz 670 podoficerów i szeregowych. W ramach rozbudowy artylerii pomiarowej utworzono z dniem 1 III 1930 r. drugą samodzielną bpa w Wilnie. Dalsza faza rozwoju nastąpiła w 1937 r., kiedy to Minister Spraw Wojskowych podjął decyzję rozbudowania pułków artylerii lekkiej o plutony topograficzno-ogniowe. Ponadto planowano utworzenie dwóch nowych jednostek artylerii pomiarowej – pułków lub dywizjonów. Ostatecznie do wybuchu wojny utworzono drugi dywizjon, z miejscem postoju w Wesołej. Do zadań bpa należało wykrywanie stanowisk artylerii nieprzyjaciela, dozorowanie pola walki i rejestrowanie zachodzących na nim zmian, wykonywanie zdjęć panoramowych, wstrzeliwanie artylerii własnej do celów niewidocznych oraz współdziałanie w zakładaniu lub zagęszczaniu sieci topograficznej.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS