Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 1997, Nr 12 (31) |


• Geodeto Poznaj System - rozmowa z Robertem Baranem, Andrzejem Jaroszewiczem, Erykiem J. Lipińskim i Dariuszem Stepnowskim, sprzedawcami technologii GPS • Kataster w Europie - spotkanie grupy MOLA w Warszawie • Geodeci w badaniach materii i energii • Mapy w Internecie • Jak uczyć i czego uczyć? • Japońskie impresje - ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Kataster w Europie

Spotkanie grupy MOLA – Warszawa, 27-28 października

Połączone z warsztatami II plenarne posiedzenie grupy MOLA (The Meeting of Officials on Land Administration) zorganizowane pod koniec października w Warszawie z pewnością nie pozostanie bez echa w środowisku geodezyjnym. Jest ono również dobrym pretekstem do szerszego przedstawienia samej organizacji. O wypowiedź poprosiliśmy Konrada Pirwitza, dyrektora Departamentu Katastru Nieruchomości GUGiK i jednocześnie członka Komitetu Zarządzającego grupy MOLA.

Zanim powstała MOLA
Zmiany polityczne sprawiły, że po 1989 r. rozwinęła się w Europie międzynarodowa współpraca służb geodezyjnych i kartograficznych. Odbywa się ona w ramach CERCO (Europejskiego Komitetu Szefów Państwowych Służb Geodezyjnych i Kartograficznych). W CERCO, organizacji, której to jesteśmy aktywnym członkiem i której dużo zawdzięczamy (np. włączenie nas do systemu osnów przestrzennych dla Europy – EUREF), jakiś czas istniała również grupa do spraw katastru. W Europie jest jednak duża różnorodność służb geodezyjnych. W niektórych krajach, tak jak w Polsce, Czechach czy Słowacji, służby geodezyjne zajmują się zarówno osnowami geodezyjnymi, opracowaniem map zasadniczych, topograficznych czy tematycznych, jak i katastrem. Jednak mniej więcej połowa państw ma dla katastru nieruchomości oddzielne służby. Zatem zainteresowanie pracami tej grupy wykazywała tylko ograniczona liczba szefów służb geodezyjnych. W związku z tym na generalnym zgromadzeniu CERCO w Helsinkach w 1993 r. zdecydowano, że samo CERCO nie będzie się zajmowało katastrem, a grupa ds. katastru przestanie istnieć (zadeklarowano natomiast poparcie dla takiej grupy poza strukturami CERCO). W tej sytuacji wiele osób zajmujących się sprawami katastru i ksiąg wieczystych zostało „na lodzie”, a istnieje w Europie naturalna potrzeba współpracy w tej dziedzinie. Potrzebę tę dostrzegła również Europejska Komisja Gospodarcza ONZ z siedzibą w Genewie. Uznała ona, że przyszedł czas, aby szefowie służb katastralnych i instytucji odpowiedzialnych za tzw. rejestry prawnego stanu nieruchomości (czyli nasze księgi wieczyste) w Europie znaleźli miejsce spotkań – forum do wymiany poglądów. Od 1993 r. pod egidą Europejskiej Komisji Gospodarczej (Economic Commission for Europe – ECE) zaczęto organizować takie spotkania, warsztaty, na które zapraszano wyższych urzędników zajmujących się sprawami administrowania gruntami. Jednym z pierwszych działań grupy ekspertów między rokiem 1993 a 1996 r., zanim się ona ukonstytuowała, było opracowanie „Wytycznych administrowania gruntami”. Szefem zespołu powołanego przez ONZ do opracowania tych wytycznych był prof. Peter Dale, prezydent Międzynarodowej Federacji Geodetów.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS