Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 1997, Nr 9 (28) |


• Dziś można pokazać wszystko - rozmowa z koordynatorem prac z ramienia wydawcy Atlasu Rzeczypospolitej Polskiej Izabellą Krauze-Tomczyk oraz redaktorem naczelnym Atlasu Michałem Najgrakowskim • Wrażenia z wystawy A/E/C SYSTEMS - imprezy promującej najnowsze rozwiązania techniczne dla budownictwa • Mapa bez mapy • MSWiA o ...

powrót

Stefan Kaczorek

Fragmenty z życia

W 58. rocznicę wybuchu II wojny światowej nigdzie wcześniej nie publikowane wspomnienia uczestnika kampanii wrześniowej

Pamiętam dokładnie tamten niespokojny sierpień warszawski. Hitler wysuwał na arenie międzynarodowej coraz to nowe żądania. Zrozumiałym było, iż wojna nieuchronnie zbliża się do naszych granic. Szyby okien zaklejano pośpiesznie paskami papieru, aby zabezpieczyć je przed skutkami wybuchów bomb. Do walki z ogniem przygotowywano drabiny, gaśnice oraz piasek. LOPP zarządzał próbne alarmy przeciwlotnicze, w czasie których należało przebywać w prowizorycznych schronach. Ludność wykupywała w sklepach wszelkie towary, szczególnie żywność. Wskutek propagandy sanacyjnej większość społeczeństwa polskiego była przekonana, że jeśli Niemcy ośmielą się wypowiedzieć nam wojnę, to niewątpliwie wkrótce po agresji zostaną rozbici. Także wiara Polaków w trwałość sojuszy z Wielką Brytanią oraz Francją była niepodważalna.

Mieszkałem wówczas w Warszawie przy ulicy Zamojskiego 18, a pracowałem w Urzędzie Pocztowym nr 38 przy ulicy Grochowskiej. W maju zostałem powołany na ćwiczenia wojskowe do RKU Miasto 3 Warszawa-Praga przy ulicy Szerokiej. Moja praca w RKU polegała na przygotowywaniu kart mobilizacyjnych. Sądziłem, iż pobyt w wojsku przedłuży się ze względu na ówczesną nabrzmiałą sytuację polityczną. Po miesiącu zostałem jednak zwolniony. 25 sierpnia 1939 roku otrzymałem ponowne wezwanie do wojska. (...) Powiadomiłem rodzinę i udałem się na Dworzec Wileński, oznaczony jako miejsce zbiórki. (...) Otrzymałem przydział do Zambrowa do 71 p.p. (...) Ogólnie nastrój oczekujących był patriotyczny i pełen wiary w zwycięstwo. Wyczuwało się ducha bojowego wśród zmobilizowanych. Śpiewano piosenki satyryczne o Hitlerze. Po przyjeździe na dworzec w Czyżewie dowiedzieliśmy się, że do Zambrowa jest jeszcze około 20 kilometrów, a kursuje tylko jeden 30-osobowy autobus PKS. Z pociągu wysiadło nas około 500 osób. We trzech złożyliśmy się po 1,50 zł i wynajęliśmy chłopską furmankę, którą dojechaliśmy w nocy do Zambrowa. Po zgłoszeniu się w jednostce oddaliśmy książeczki wojskowe otrzymując odcinek z karty powołania, jak również maski przeciwgazowe. Grupami po 15 rezerwistów, pod eskortą żołnierza, byliśmy wyprowadzani na wieś w rejon dyslokacji. Po przybyciu przydzielono nam po kocu i skierowano do przygotowanej kwatery w stodole. Następnego dnia po śniadaniu otrzymaliśmy umundurowanie. Wydano nam również broń i sprzęt. Swoje cywilne ubrania oddaliśmy w depozyt. Do ich opakowania posłużył nam papier od hełmów.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS