Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 1997, Nr 6 (25) |


• Ze Szwajcarii do Polski - mapy ze zbiorów Muzeum Polskiego w Rapperswilu na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie • Kto się boi ośrodków? - Wojciech Tokarski polemizuje z tekstem Jacka Smutkiewicza „Za co płacimy w ODGiK” (GEODETA 1/97) • Projekt rozporządzenia w sprawie opłat za usługi ODGiK • Rozgraniczanie ...

powrót

Anna Wardziak

Idziemy na urlop

Przepisy urlopowe nowego kodeksu pracy obowiązujące od 1 stycznia 1997 r.

W związku ze zbliżającym się sezonem wakacyjnym warto wiedzieć, kiedy i w jakim wymiarze możemy wykorzystać płatny urlop pracowniczy.

Prawo do urlopu przysługuje pracownikowi, a więc osobie świadczącej pracę na podstawie stosunku pracy, bez względu na podstawę prawną jego powstania. Nie przysługuje więc tym, którzy wykonują pracę w oparciu o cywilne umowy-zlecenia lub o dzieło. Pracownik uzyskuje prawo do pierwszego w karierze zawodowej urlopu z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia zatrudnienia, w wymiarze połowy przysługującego mu urlopu po przepracowaniu roku (np. w przypadku 18-dniowego urlopu byłoby to 9 dni). Prawo do wykorzystania pozostałej części urlopu nabywa on z upływem roku pracy. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.

Wymiar urlopu
Liczba dni przysługującego nam płatnego urlopu zależy od stażu pracy. I tak: 18 dni roboczych – po roku pracy, 20 – po 6 latach pracy, 26 – po 10 latach pracy. Urlop nasz wydłuży się więc średnio o 3-4 dni w stosunku do wynikającego z uprzednio obowiązujących przepisów. Za dni robocze uważa się wszystkie dni, z wyjątkiem niedziel, świąt oraz dni dodatkowo wolnych od pracy, tzw. wolnych sobót (wcześniej wolne soboty były wliczane). Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się też lata nauki: w zasadniczej szkole zawodowej – nie więcej jednak niż 3, technikum – nie więcej niż 5, średniej szkole ogólnokształcącej – 4, szkole policealnej – 6, szkole wyższej – 8. Okresów nauki, o których mowa, nie sumuje się, ale uwzględnia najdłuższy z nich. Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika. Zaliczeniu nie podlega okres nauki pobieranej w szkole, w której pracownik nie uzyskał świadectwa jej ukończenia.
Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustalania stosunku pracy. Czyli zwolnienie dyscyplinarne oraz wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika nie będą miały wpływu na prawo pracownika do urlopu (wcześniej za odejście z pracy, trzymiesięczną przerwę w pracy lub zwolnienie dyscyplinarne pracownik był karany, dopiero po roku pracy nabywał prawo do urlopu, a w ostatnim przypadku wymiar jego urlopu był obniżany). Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. Jednak co najmniej jedna część urlopu powinna obejmować nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych (wcześniej było to 10 dni).

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS