wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Kwiecień 1997, Nr 4 (23) |


• O prawie w geodezji dyskutują: Bogdan Grzechnik, Jan Konieczny, Włodzimierz Kunach, Bogdan Ney, Zygmunt Szumski, Stanisław Wudarski • Nadchodzi rewolucja - nowa generacja zobrazowań satelitarnych • Skartować świat - nowości wydawnictwa Geocenter • Kiedy wywiad terenowy - głos Jerzego Różańskiego w dyskusji nad ...

powrót

Romuald Kaczyński, Wiesława Sujkowska

Nadchodzi rewolucja

Nowa generacja zobrazowań satelitarnych.
Po wieloletniej dominacji rządowych satelitów teledetekcyjnych nastaje era satelitów komercyjnych. Kilka organizacji (prywatnych konsorcjów) w USA i jedna w Izraelu otrzymały licencje rządowe na umieszczenie na orbitach satelitów do zbierania informacji o powierzchni Ziemi z dokładnością zastrzeżoną dotychczas dla celów wojskowych, tj. o zdolności rozdzielczej 1-3 m w przypadku stereoskopowych zobrazowań panchromatycznych i 4-15 m w przypadku zobrazowań wielospektralnych. Tak dokładne zobrazowania powierzchni naszego globu będą konkurencyjne dla dotychczas niezastąpionych w pracach kartograficznych zdjęć lotniczych.

Wysoko rozdzielcze zobrazowania satelitarne były dostępne w USA i w Rosji już od wielu lat, ale jedynie dla celów rozpoznania wojskowego. Służby cywilne na świecie miały do dyspozycji głównie dane z satelitów amerykańskich serii LANDSAT o rozdzielczości 30 m w terenie i francuskich satelitów SPOT (rozdzielczość danych panchromatycznych – 10 m, wielospektralnych – 20 m). W ciągu ostatnich kilku lat Rosja sprzedawała swoje archiwalne szpiegowskie zdjęcia satelitarne KVR-1000, KFA-3000 i DD-5 (o zdolności rozdzielczej około 1-2 m). Materiały te najlepiej nadają się do opracowania map topograficznych i tematycznych w skalach 1:25 000, a nawet 1:10 000. Są to jednak zdjęcia bez odpowiedniego pokrycia stereoskopowego oraz na ogół nieaktualne i trudno dostępne (rys. 1).
Zdjęcia z KVR-1000 wykorzystano w IGiK do wykonania cyfrowych map satelitarnych Warszawy w skalach 1:50 000 i 1:25 000. Na mapach tych uzyskano dokładność położenia szczegółów sytuacyjnych około mp = 6 m, tj. poniżej mp = 0,3 mm w skali mapy 1:25 000. Fragment mapy w skali 1:25 000 przedstawiamy na rysunku 2. Instytut Geodezji i Kartografii oferuje te mapy w postaci cyfrowej i w postaci map drukowanych. Opracowania wysokorozdzielczych rosyjskich danych satelitarnych pozwoliły specjalistom IGiK zdobyć doświadczenie niezbędne do uczestnictwa w oczekującej nas nowej erze fotogrametrii i teledetekcji.

Do końca obecnego stulecia przewiduje się umieszczenie na orbitach okołoziemskich ponad pięćdziesięciu satelitów z sensorami o wysokiej zdolności rozdzielczej. Większość tych przedsięwzięć jest typu komercyjnego; nic więc dziwnego, że zaangażowane firmy starają się jako pierwsze zaprezentować swe produkty na rynku. Od kilku lat w prasie fachowej pojawiają się (i dość szybko zmieniają) informacje o planowanych datach umieszczenia na orbitach satelitów nowej generacji. Według danych z końca stycznia 1997 roku wyścig może wygrać konsorcjum EarthWatch, które powierzyło wystrzelenie swego pierwszego satelity – Early Bird (Pan – 3 m, XS – 15 m) specjalistom rosyjskim. Satelita jest już zbudowany; w najbliższym czasie zostanie przetransportowany na kosmodrom na rosyjskim Dalekim Wschodzie, skąd ma zostać wystrzelony przy pomocy rosyjskiej rakiety nośnej w pierwszej dekadzie maja 1997 roku. Pod względem rozdzielczości liderem będzie jednak Space Imaging planujący umieszczenie na orbicie pod koniec 1997 roku pierwszego z serii satelitów CARTERRA (Pan – 0,82 m, XS – 4 m).

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS