Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 1997, Nr 3 (22) |


• Ktoś musi przeciąć ten węzeł - rozmowa z Józefem Rackim, Głównym Geodetą Kraju • Uporządkowanie stanu prawnego nieruchomości, to podstawa rozwoju gospodarczego kraju • O ploterach pisakowych i atramentowych - zestawienie • Wykorzystać szansę - możliwości modernizacji systemu katastralnego w Polsce • Leczmy księgi ...

powrót

Grażyna Kołodziejska

Leczmy księgi wieczyste...

Znane już starożytnym w postaci archiwów, w których przechowywano akty nadania ziemi, w Europie rozwinęły się w średniowieczu w formie ksiąg ziemskich, osiągając burzliwy rozkwit w epoce kapitalizmu. Od tego czasu w coraz doskonalszej formie, księgi wieczyste stwarzają gwarancje dla bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami. Zakurzone, a wręcz nie chciane w powojennej historii Polski, obecny renesans zawdzięczają przeobrażeniom ustrojowym po 1989 r.

Obowiązująca ustawa z dnia 6 lipca 1982 roku o księgach wieczystych i hipotece należała do najlepszych systemowych
rozwiązań europejskich w dziedzinie rejestracji stanu prawnego nieruchomości. Ustawa zawiera przepisy materialne, proceduralne i ustrojowe w zakresie prowadzenia ksiąg wieczystych. Przepisy proceduralne poprawne pod względem legislacyjnym nie tworzą obecnie sprawnego modelu postępowania wieczystoksięgowego. Postępujący rozwój życia gospodarczego, społecznego i prawnego spowodowany zmianą ustroju państwa, rozpoczęty proces przystąpienia Polski do Unii Europejskiej powodują konieczność stworzenia procedury, która doprowadzi do usprawnienia obrotu nieruchomościami przy zachowaniu wszelkich zasad jego bezpieczeństwa.
Postulaty stworzenia modelu postępowania sądowego, który łączyłby jego sprawiedliwy przebieg ze sprawnością, sformułowane zostały przez Radę Europy w ramach programu „Demodroit” zainicjowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Regulacje w zakresie postępowania wieczystoksięgowego winny zmierzać do stworzenia sprawnego modelu pozwalającego wdrożyć system informatyczny, dzięki zastosowaniu którego wpis do księgi wieczystej dokonywany będzie niezwłocznie po złożeniu wniosku.
Konieczność dokonania zmian w celu usprawnienia, uproszczenia procedury i uporządkowania systemu ksiąg wieczystych jest dziś oczywista. Istotną inicjatywą podjętą ostatnio w tym kierunku stały się skierowane do Sejmu projekty rządowe: ustawy o zmianie ustaw – Prawo o ustroju sądów powszechnych, kodeks postępowania cywilnego, ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz ustawy o prokuraturze i projekt ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece, ustawy – kodeks postępowania cywilnego, ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych oraz ustawy – Prawo o notariacie. Potrzeby praktyki nakazują projekty te traktować całościowo, gdyż w zakresie postępowania wieczystoksięgowego istnieje potrzeba przeprowadzenia kompleksowej i spójnej reformy legislacyjnej. Ma ona doprowadzić do uproszczenia i usprawnienia postępowania, odciążenia sędziów w zakresie rozpoznawania spraw nie problemowych przy zapewnieniu maksymalizacji bezpieczeństwa w obrocie nieruchomościami.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS