wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Marzec 1997, Nr 3 (22) |


• Ktoś musi przeciąć ten węzeł - rozmowa z Józefem Rackim, Głównym Geodetą Kraju • Uporządkowanie stanu prawnego nieruchomości, to podstawa rozwoju gospodarczego kraju • O ploterach pisakowych i atramentowych - zestawienie • Wykorzystać szansę - możliwości modernizacji systemu katastralnego w Polsce • Leczmy księgi ...

powrót

Grażyna Kołodziejska

Leczmy księgi wieczyste...

Znane już starożytnym w postaci archiwów, w których przechowywano akty nadania ziemi, w Europie rozwinęły się w średniowieczu w formie ksiąg ziemskich, osiągając burzliwy rozkwit w epoce kapitalizmu. Od tego czasu w coraz doskonalszej formie, księgi wieczyste stwarzają gwarancje dla bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami. Zakurzone, a wręcz nie chciane w powojennej historii Polski, obecny renesans zawdzięczają przeobrażeniom ustrojowym po 1989 r.

Obowiązująca ustawa z dnia 6 lipca 1982 roku o księgach wieczystych i hipotece należała do najlepszych systemowych
rozwiązań europejskich w dziedzinie rejestracji stanu prawnego nieruchomości. Ustawa zawiera przepisy materialne, proceduralne i ustrojowe w zakresie prowadzenia ksiąg wieczystych. Przepisy proceduralne poprawne pod względem legislacyjnym nie tworzą obecnie sprawnego modelu postępowania wieczystoksięgowego. Postępujący rozwój życia gospodarczego, społecznego i prawnego spowodowany zmianą ustroju państwa, rozpoczęty proces przystąpienia Polski do Unii Europejskiej powodują konieczność stworzenia procedury, która doprowadzi do usprawnienia obrotu nieruchomościami przy zachowaniu wszelkich zasad jego bezpieczeństwa.
Postulaty stworzenia modelu postępowania sądowego, który łączyłby jego sprawiedliwy przebieg ze sprawnością, sformułowane zostały przez Radę Europy w ramach programu „Demodroit” zainicjowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Regulacje w zakresie postępowania wieczystoksięgowego winny zmierzać do stworzenia sprawnego modelu pozwalającego wdrożyć system informatyczny, dzięki zastosowaniu którego wpis do księgi wieczystej dokonywany będzie niezwłocznie po złożeniu wniosku.
Konieczność dokonania zmian w celu usprawnienia, uproszczenia procedury i uporządkowania systemu ksiąg wieczystych jest dziś oczywista. Istotną inicjatywą podjętą ostatnio w tym kierunku stały się skierowane do Sejmu projekty rządowe: ustawy o zmianie ustaw – Prawo o ustroju sądów powszechnych, kodeks postępowania cywilnego, ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz ustawy o prokuraturze i projekt ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece, ustawy – kodeks postępowania cywilnego, ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych oraz ustawy – Prawo o notariacie. Potrzeby praktyki nakazują projekty te traktować całościowo, gdyż w zakresie postępowania wieczystoksięgowego istnieje potrzeba przeprowadzenia kompleksowej i spójnej reformy legislacyjnej. Ma ona doprowadzić do uproszczenia i usprawnienia postępowania, odciążenia sędziów w zakresie rozpoznawania spraw nie problemowych przy zapewnieniu maksymalizacji bezpieczeństwa w obrocie nieruchomościami.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS