Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 1997, Nr 1 (20) |


• Spojrzeć w kosmos i zobaczyć geodezję - rozmowa z prof. dr hab. Kazimierzem Czarneckim • Z upoważnieniem czy bez? - aspekty proceduralne związane z rozgraniczaniem nieruchomości • IGiK organizatorem Giełdy Technologicznej - rozmowa z dyrektorem Adamem Linsenbarthem • Za co płacimy w ODGiK? • Mapa numeryczna • ...

powrót

Marek Świetlik

Z upoważnieniem czy bez?

W listopadowym numerze GEODETY przeczytałem z dużym zainteresowaniem artykuł pt. „Czyja miedza, czyli rozgraniczanie nieruchomości”. Po jego lekturze doszedłem do wniosku, że warto zwrócić uwagę na szczegółowe aspekty proceduralne związane z rozgraniczaniem nieruchomości.

Zarządzenie ministrów gospodarki przestrzennej i budownictwa oraz rolnictwa i gospodarki żywnościowej w sprawie rozgraniczania nieruchomości określa rodzaje dokumentów stanowiących podstawę ustalania przebiegu granic oraz sposób i tryb wykonywania przez geodetę czynności ustalania przebiegu granic i sporządzania dokumentacji przy rozgraniczaniu nieruchomości. Załączniki nr 2 i 3 do zarządzenia określają wzory urzędowe, wg których sporządza się protokół graniczny i ugodę. Zatem O ile bezsporne jest stosowanie przepisów zarządzenia w przypadku przeprowadzania rozgraniczenia w trybie administracyjnym (art. 29 ust. 3 i art. 30 ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne), to w przypadku wznowienia przesuniętych, uszkodzonych lub zniszczonych znaków geodezyjnych (art. 39 ustawy) zakres stosowania zarządzenia nie jest sprecyzowany. W takich przypadkach prawo administracyjne wykształciło instytucję tzw. odpowiedniego stosowania przepisów. A ponieważ Prawo geodezyjne i kartograficzne i towarzyszące mu przepisy wykonawcze do tej dziedziny prawa należą, można z tego mechanizmu skorzystać. Oczywiście zawsze pozostaje pytanie – odpowiednio, czyli jak? Może to być źródłem konfliktu pomiędzy państwową służbą geodezyjną i kartograficzną a geodetami. Jako pewnik można przyjąć założenie, że nawet odpowiednie można uznać, że ten bardzo trudny obszar rzemiosła geodezyjnego zyskał stabilne ramy działania, które ujednolicają obecną praktykę dotyczącą ustalenia przebiegu granic. Powyższe stwierdzenie wydaje się być oczywiste, gdyby nie tzw. wątpliwości interpretacyjne dotyczące zakresu stosowania tego przepisu przez geodetę przy wszelkiego rodzaju pracach geodezyjnych, w ramach których ustalany jest przebieg granicy nieruchomości. Okres pomiędzy publikacją zarządzenia a jego wejściem w życie umożliwił poznanie nowych regulacji i dostosowanie praktyki geodezyjnej do obecnie obowiązujących zasad, był okazją do dyskusji pomiędzy geodetami wykonującymi te prace a pracownikami państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej. Wymiana poglądów trwa nadal i być może zaowocuje uzyskaniem precyzyjnej wykładni przepisów dokonanej przez Głównego Geodetę Kraju.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS