wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Grudzień 1996, Nr 12 (19) |


• GPS dla początkujących - część I • Numeryczna mapa miasta Olsztyna • Scalanie pod mieszkanie - zmienione rozporządzenie w sprawie zasad i trybu ustalania granic gruntów przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne • Problem granic gruntowych przy przejściu od ewidencji gruntów do katastru • Remigiusz Piotrowski ...

powrót

Andrzej Majde

Mało sentymentów, dużo referatów

Zakład Inżynierskich Pomiarów Geodezyjnych Wydziału Inżynierii Lądowej PW ma 80 lat!

W piątek 15 listopada br. odbyła się na Politechnice Warszawskiej miła uroczystość z tej właśnie okazji. Był na niej dziekan wydziału i kierownik instytutu, w którym zakład jest ulokowany, przedstawiciele wielu bratnich placówek z innych uczelni oraz wydziałów geodezyjnych, goście z Białorusi i Ukrainy. Byli wreszcie Ci najważniejsi – aktualni pracownicy zakładu.

Po krótkim rysie historycznym sypnęły się wspomnienia, gratulacje i życzenia. Jubilatowi życzono już nie stu lat (bo tak mało 80-latkowi wprost nie wypada), lecz dużo więcej; działalności tak dobrej lub jeszcze lepszej, w atmosferze jak wyżej. Tak – to już 80 lat (i kilka dni) zorganizowanego nauczania geodezji na budownictwie na Politechnice Warszawskiej. Katedrę Miernictwa na ówczesnym Wydziale Inżynierii Budowlanej powołano bowiem 10 października 1916 roku! Jeden z „gratulantów” (przewodniczący SGP kol. Kluska? prof. Makowski? – nie pamiętam) zręcznie zauważył zresztą, że jest to najdłużej istniejąca komórka geodezyjna w całym kraju! I nie ma żadnej lipy z tą 80-ką, żadnego automatycznego zaliczania okresu wojennego. W okresie 1939-1945 nauczanie trwa – pracująca w Katedrze Zofia Kietlińska kontynuuje nauczanie geodezji zarówno w formie jawnej (Szkoła Budownictwa Lądowego i Wodnego kierowana przez prof. Warchałowskiego), jak i tajnej (komplety inż. Jagodzińskiego i prof. Bryły). Cóż – jako wychowanek, a potem i pracownik Wydziału Geodezji i Kartografii nie mogłem mieć zbyt wielkiej estymy dla działalności Szanownego Jubilata, bo w porównaniu z naszymi wysokimi standardami ścisłości, dokładności i szczegółowości tam uczono przecież jakiegoś elementarza. Fakt, że te podstawy były zorientowane znacznie praktyczniej niż na naszym wydziale, uchodził jakoś wówczas mej uwadze.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS