Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 1996, Nr 12 (19) |


• GPS dla początkujących - część I • Numeryczna mapa miasta Olsztyna • Scalanie pod mieszkanie - zmienione rozporządzenie w sprawie zasad i trybu ustalania granic gruntów przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne • Problem granic gruntowych przy przejściu od ewidencji gruntów do katastru • Remigiusz Piotrowski ...

powrót

Andrzej Majde

Mało sentymentów, dużo referatów

Zakład Inżynierskich Pomiarów Geodezyjnych Wydziału Inżynierii Lądowej PW ma 80 lat!

W piątek 15 listopada br. odbyła się na Politechnice Warszawskiej miła uroczystość z tej właśnie okazji. Był na niej dziekan wydziału i kierownik instytutu, w którym zakład jest ulokowany, przedstawiciele wielu bratnich placówek z innych uczelni oraz wydziałów geodezyjnych, goście z Białorusi i Ukrainy. Byli wreszcie Ci najważniejsi – aktualni pracownicy zakładu.

Po krótkim rysie historycznym sypnęły się wspomnienia, gratulacje i życzenia. Jubilatowi życzono już nie stu lat (bo tak mało 80-latkowi wprost nie wypada), lecz dużo więcej; działalności tak dobrej lub jeszcze lepszej, w atmosferze jak wyżej. Tak – to już 80 lat (i kilka dni) zorganizowanego nauczania geodezji na budownictwie na Politechnice Warszawskiej. Katedrę Miernictwa na ówczesnym Wydziale Inżynierii Budowlanej powołano bowiem 10 października 1916 roku! Jeden z „gratulantów” (przewodniczący SGP kol. Kluska? prof. Makowski? – nie pamiętam) zręcznie zauważył zresztą, że jest to najdłużej istniejąca komórka geodezyjna w całym kraju! I nie ma żadnej lipy z tą 80-ką, żadnego automatycznego zaliczania okresu wojennego. W okresie 1939-1945 nauczanie trwa – pracująca w Katedrze Zofia Kietlińska kontynuuje nauczanie geodezji zarówno w formie jawnej (Szkoła Budownictwa Lądowego i Wodnego kierowana przez prof. Warchałowskiego), jak i tajnej (komplety inż. Jagodzińskiego i prof. Bryły). Cóż – jako wychowanek, a potem i pracownik Wydziału Geodezji i Kartografii nie mogłem mieć zbyt wielkiej estymy dla działalności Szanownego Jubilata, bo w porównaniu z naszymi wysokimi standardami ścisłości, dokładności i szczegółowości tam uczono przecież jakiegoś elementarza. Fakt, że te podstawy były zorientowane znacznie praktyczniej niż na naszym wydziale, uchodził jakoś wówczas mej uwadze.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS